Niemcy. Koniec z pieniędzmi dla niezaszczepionych na kwarantannie

Najpóźniej od listopada osoby niezaszczepione na COVID-19, będące na kwarantannie nie będą otrzymywać odszkodowania za utracone zarobki - postanowili ministrowie zdrowia niemieckich landów.

. Wyliczyli, gdzie byłaby Polska, gdyby nie Ukraińcy. Ta analiza daje do myślenia [WYKRES DNIA]

To "kwestia sprawiedliwości" wobec tych, którzy zostali zaszczepieni, powiedział w środę (22.09.2021) w Berlinie niemiecki minister zdrowia Jens Spahn po konferencji z ministrami krajów związkowych Niemiec. Nowa regulacja nie obejmie jednak osób, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów medycznych.

Niektóre kraje związkowe już wcześniej podjęły decyzję, że przestaną rekompensować utracone w trakcie kwarantanny zarobki osobom, które mogą, a nie chcą poddać się szczepieniu na COVID-19. Dlatego środowe spotkanie ministrów zdrowia niemieckich landów dotyczyło jedynie opracowania jednolitego rozporządzenia dla całych Niemiec i określenia ostatecznej daty wejścia w życie. 

Zobacz wideo Gowin: Spuśćmy miłosierną zasłonę milczenia na wyliczenia Jakiego

Odpowiedzialność w walce z pandemią

− Zgadzamy się, że jest najwyższy czas na stworzenie jasnych zasad – powiedział minister zdrowia Bawarii i przewodniczący konferencji ministrów zdrowia Klaus Holetschek z CSU. – Dlatego najpóźniej od 1 listopada w całych Niemczech nie powinno być już żadnych odszkodowań dla nieszczepionych osób, które muszą przejść kwarantannę jako osoby kontaktowe lub powracające z podróży, a które w rzeczywistości mogły zostać zaszczepione – wyjaśnił.

Jego zdaniem to "sygnał, że także osoby nieszczepione muszą wziąć na siebie odpowiedzialność w walce z pandemią koronawirusa".

Są wyjątki dla osób, które nie mogą być szczepione

− Każdy, kto odmawia szczepienia - z jakichkolwiek niemedycznych powodów - nie może oczekiwać, że za utratę zarobków zapłaci społeczeństwo – podkreślił chadek. Byłby to "brak solidarności".

Netto otwarte w każdą niedzielę już od tego weekendu. Jest lista sklepów Netto otwarte w każdą niedzielę już od tego weekendu. Jest lista sklepów

Oczywiście istnieją wyjątki dla osób, które nie mogą być szczepione z powodów medycznych, kontynuował Holetschek. Należy to wtedy udokumentować zaświadczeniem lekarskim. Dodatkowo wypłacane są również świadczenia dla osób, którym nie zalecono jeszcze szczepień. A ci, którzy są chorzy, „również nadal będą otrzymywać pieniądze".

(AFP/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: