Wybory w Niemczech. W Bundestagu może zasiąść nawet ponad 900 posłów

Obecny Bundestag liczy 709 posłów, najwięcej w swej historii. Po wyborach (26.09.2021) posłów jednak może być jeszcze więcej. Wszystko zależy od tego, na kogo niemieccy wyborcy oddadzą swój pierwszy i drugi głos.
Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Analitycy opracowujący prognozę na potrzeby cyklicznego programu telewizyjnego "Politbarometer" przewidują następujące wyniki procentowe niedzielnych wyborów do Bundestagu: SPD 25 procent, CDU/CSU 23, Zieloni 16,5, FDP 11, AfD 10 i Lewica 6 procent.

Wyniki ostatniego przed wyborami sondażu stacji telewizyjnej RTL/ntv "Trendbarometer" były niemal identyczne: SPD 25 procent, CDU/CSU 22, Zieloni 17, FDP 12, AfD 10 i Lewica 6 procent.

Niemcy. Bundestag najliczniejszy w historii

Z obliczeń specjalisty od niemieckiego prawa wyborczego Roberta Vehrkampa z Fundacji Bertelsmanna wynika, że przyszły Bundestag, wybrany w niedzielę (26.09.2021), może liczyć ponad 900 posłanek i posłów.

Prognozę tę Vehrkamp oparł na najnowszym sondażu wyborczym drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF "Politbarometer" ("Barometr polityczny") z czwartku 23 września. Zdaniem eksperta, nowy Bundestag może liczyć od 672 do 912 członków. Wyliczona przez niego średnia to 810 parlamentarzystów. W tej chwili w Bundestagu zasiada rekordowa liczba 709 posłów obojga płci, ale nowy może być jeszcze liczniejszy.

BundestagWybory w Niemczech. Oto kandydaci z polskim rodowodem

Ponad dwie trzecie Niemców jest zdania, że obecny Bundestag jest za duży. Takiej odpowiedzi udzieliło 71 procent respondentów w ankiecie przeprowadzonej przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA). 11 procent było zdania, że obecna liczba posłów do Bundestagu jest właściwa, a tylko 3 procent respondentów podało, że należy ją zwiększyć.

Trudna prognoza

Trzy podane przez Roberta Vehrkampa liczby posłów do nowego Bundestagu wynikają, jak wyjaśnił, z możliwych różnic w podziale między pierwszym i drugim głosem wyborców. Niemieccy wyborcy oddają dwa głosy: pierwszy na swojego faworyta w danym okręgu wyborczym, a drugi - na partię i jej listę w danym kraju związkowym.

Bardzo trudno jest przewidzieć, jak rozkładają się sympatie wyborców między poszczególnymi kandydatami i partiami, dlatego podana przez Roberta Vehrkampa średnia 810 posłów wcale nie jest za duża. Ekspert wychodzą z założenia, że niemal połowa wyborców, która odda swój drugi głos na partię FDP, pierwszy odda na partie chadeckie i że wyborcy głosujący na CDU i CSU aż w 80 procentach będą także głosowali na kandydatów z tych partii, co przełoży się na końcową liczbę deputowanych do Bundestagu.

Mandaty dodatkowe i wyrównawcze

Minimalna liczba posłów do Bundestagu wynosi 598 osób - 299 z nich wchodzi do parlamentu na podstawie głosów oddanych na poszczególnych kandydatów w 299 okręgach wyborczych, a druga połowa 299 posłów to osoby pochodzące z listy krajowej partii biorących udział w wyborach.

Liczba posłów może się jednak zwiększyć wskutek tzw. mandatów dodatkowych i wyrównawczych. Mandaty dodatkowe powstają wtedy, gdy partia otrzyma mandatów bezpośrednich więcej niż wynikałoby to z liczby drugich głosów oddawanych na nią i wtedy dana partia może te mandaty zachować. Z drugiej strony, dla zachowania powstałych w wyniku wyborów stosunków większościowych między poszczególnymi partiami, inne partie otrzymują tak zwane mandaty wyrównawcze, co zwiększa ogólną liczbę posłów do Bundestagu.

Angela Merkel i Armin Laschet, kandydat CDU/CSU na kanclerza z wizytą w remizie strażackiej w Schalksmuehle, 5 września 2021 r.Wybory do Bundestagu. Ile zarabia niemiecki poseł? "Na boku" dorabia jedna trzecia

W ostatnich wyborach do Bundestagu w 2017 roku przyznano 46 mandatów dodatkowych i 65 wyrównawczych. CDU otrzymała wtedy 36 mandatów dodatkowych, CSU 7, a SPD 3. SPD równocześnie otrzymała wtedy 19 mandatów wyrównawczych, FDP 15, AfD 11, a Lewica i Zieloni po 10 takich mandatów. W rezultacie w 2017 roku do Bundestagu weszło aż 709 posłanek i posłów.

(DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: