Szef Volkswagena miał rozważać zwolnienie nawet 30 tys. osób

Herbert Diess miał dyskutować o gigantycznych cięciach w VW. Według doniesień mediów, rada nadzorcza nie chce jednak dać na to zgody.
Zobacz wideo Kondycja gospodarki po pandemii. Belka: Jest nie najgorzej, ale to kosztowało

Na zamkniętym spotkaniu władz Volkswagena pod koniec września szef firmy Herbert Diess miał wyrazić niepokój o jej przyszłość - donosi dziennik gospodarczy "Handelsblatt".

Niemcy. Volkswagen przegrywa z Teslą?

Z jego wypowiedzi miało wynikać, że VW zbyt wolno przechodzi transformację z firmy produkującej auta z tradycyjnymi silnikami na taką, która ma koncentrować się przede wszystkim na pojazdach elektrycznych. Miały też paść porównania z amerykańską Teslą - niezbyt korzystne dla niemieckiego koncernu. Prezes VW miał zapewnić podczas spotkania władze firmy, że "zrobi wszystko", by niemiecki koncern nie stracił na znaczeniu.

Kryzys energetyczny w Europie. Zdjęcie ilustracyjne: port w Antwerpii, Belgia.Przed nami trudna dekada. "To będzie czas drogiej energii, wszędzie"

Diess miał jednak dodać, że przystosowanie VW do nowych czasów może wymagać gigantycznych cięć, a pracę w VW może przez to stracić nawet 30 tysięcy osób.

Jak opisuje "Handelsblatt", słowa szefa VW mocno zaskoczyły przedstawicieli rady nadzorczej koncernu. - Nikt się nie spodziewał, że padną takie propozycje - czytamy. Przedstawiciele rady mieli uznać, że "plany Diessa idą zdecydowanie za daleko" i mieli odrzucić scenariusze naprawy koncernu, przewidujące takie cięcia.

Zobacz też: "Kapitan Ameryka" w składzie wojsk Korei Północnej? Internauci komentują tajemniczą postać [ZDJĘCIA]>>>

Opór w Volkswagenie

Jak opisują niemieckie media, Herbert Diess nie ukrywa swojej fascynacji amerykańską Teslą i chce, by niemiecki koncern się w dużej mierze wzorował na firmie Elona Muska. Nie każdemu w koncernie to jednak się podoba.

Wpływowi związkowcy czy szefowie fabryk VW nie ukrywają, że dla nich priorytetem jest zachowanie miejsc pracy, więc z dystansem podchodzą do rewolucyjnych pomysłów Diessa. Jak prognozują niemieckie media gospodarcze, kolejne spięcia i spory w firmie są zatem pewnie tylko kwestią czasu.

Zobacz: "Kapitan Ameryka" w składzie wojsk Korei Północnej? Internauci komentują tajemniczą postać [ZDJĘCIA] >>>

VW zatrudnia na całym świecie około 600 tys. osób w ponad 100 zakładach. W samym Wolfsburgu, gdzie VW ma swoją główną siedzibę, przy produkcji aut jest zatrudnionych 25 tys. osób.

(mad)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o: