Niemcy z obawami patrzą w przyszłość. "Ocalić, co jest do ocalenia"

Badania pokazują, że dwie trzecie Niemców z niepokojem patrzy w przyszłość i wycofuje się do przestrzeni prywatnej, ponieważ nie ma zaufania do państwa i jego instytucji oraz obawia się napięć społecznych.

 Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Badania pokazują, że dwie trzecie Niemców z niepokojem patrzy w przyszłość i wycofuje się do przestrzeni prywatnej, ponieważ nie ma zaufania do państwa i jego instytucji oraz obawia się napięć społecznych.?

Zobacz wideo Który z kandydatów sprawdzi się lepiej na arenie międzynarodowej? Byrt: Stabilniejszy psychicznie wydaje się Olaf Scholz

Opublikowane w czwartek (14.10.21) badania Instytutu Rheingolda we współpracy z Identity Foundation pokazały również, że Niemcy wykazują rosnącą gotowość do podjęcia działań na rzecz lepszej przyszłości.

W badaniu, które jest przedstawiane jako reprezentatywne i oparte na psychologii podano, że zauważalna jest „pełna zrezygnowania postawa" wśród większości osób. Z takim właśnie nastawieniem większość osób próbuje stawić czoła społecznym wyzwaniom. Według badania ludzie identyfikują problemy przyszłości, ale brakuje im pomysłów na to, jak poradzić sobie z tymi „wyzwaniami stulecia".

 

„Ocalić, co jest do ocalenia"

Stephan Gruenewald, psycholog i założyciel Instytutu Rheingolda, wyjaśnia, że ludzie zakorzeniają się w małych sferach działalności z ludźmi o podobnych poglądach i próbują ocalić to, co jeszcze można ocalić w ich osobistym otoczeniu. Chęć kształtowania rzeczywistości i entuzjazm dotyczący przyszłości przejawiają się raczej poprzez „angażowanie się" chociażby w inicjatywy sąsiedzkie.

Założyciel Identity Foundation, Paul J. Kohtes, wyjaśnia z kolei, że według badań jedna trzecia populacji jest zachęcana przez czynniki duchowe do „aktywnego zwrócenia się ku życiu i jego wyzwaniom".

Instytut Rheingolda specjalizuje się w pogłębionych psychologicznych badaniach kultury, rynków i mediów. Naukowcy analizują również podświadome czynniki psychologiczne i konteksty, które wpływają na działania ludzi.

Identity Foundation jest natomiast fundacją non-profit zajmującą się filozofią i realizującą projekty dotyczące kwestii tożsamości. Do tej pory fundacja ta zajmowała się, wedle własnych danych, takimi tematami jak rozwój elit, samoświadomość Niemców oraz aspektami rozwoju osobistego i duchowego.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: