Ostatni unijny szczyt Merkel. Kanclerz pożegnana owacją na stojąco i porównana do wieży Eiffla

Kończący się unijny szczyt w Brukseli był zapewne ostatnim w karierze Angeli Merkel. Jego uczestnicy z uznaniem pożegnali niemiecką kanclerz. Możliwe jednak, że pożegnania okażą się przedwczesne - jeśli rozmowy koalicyjne w Berlinie nie zakończą się do kolejnego szczytu w grudniu, na kolejnym szczycie może nie być jeszcze nowego kanclerza.
Zobacz wideo J. L. Ramsey: Co będzie dalej, jeżeli pokojowy protest nie działa?

Po pożegnalnym przemówieniu wygłoszonym przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, szefowie unijnych państw i rządów podnieśli się z miejsc i zgotowali niemieckiej kanclerz owację, relacjonował jeden z unijnych dyplomatów w Brukseli.

Więcej zdjęć z pożegnania Angeli Merkel w galerii artykułowej

Merkel, która niebawem, po 16 latach sprawowania funkcji, pożegna się fotelem kanclerza, jest najdłużej urzędującą szefową rządu w Unii Europejskiej. Michel wyliczył, że niemiecka polityk wzięła udział w 107 unijnych szczytach. - Szczyt bez Merkel to jak Rzym bez Watykanu albo Paryż bez wieży Eiffla - miał powiedzieć przewodniczący Rady.

Podczas krótkiej ceremonii pożegnalnej wyświetlono film, na którym pokazano urywki z unijnych szczytów z ostatnich 16 lat. Było na nim widać Merkel w towarzystwie polityków z przeszłości jak nieżyjący już prezydent Francji Jacques Chirac czy były brytyjski premier Tony Blair. 

"Jesteś jak pomnik"

Merkel otrzymała też od Charlesa Michela rzeźbę przedstawiającą siedzibę Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej. - Jesteś jak pomnik, jesteś jak kompas naszego europejskiego projektu (...). Nie zostawiasz nas, twój sposób myślenia i doświadczenie zostanie z nami - miał mówić Michel.

Agencja DPA zwraca uwagę, że nie jest wcale pewne, że był to ostatni unijny szczyt z udziałem Angeli Merkel. Jeśli trwające w Berlinie negocjacje na temat utworzenia nowego koalicyjnego rządu zaczną się komplikować, może okazać się, że Merkel będzie reprezentować Niemcy także na następnym szczycie w Brukseli, w połowie grudnia.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Autor: AFP,DPA/szym

 
Więcej o: