Czarny piątek na europejskich rynkach po wykryciu nowego wariantu koronawirusa

W piątek europejskie giełdy odnotowały najgorszą sesję od ponad roku. To reakcja rynków na odkrycie nowego wariantu SARS-CoV-2.

Indeksy giełdowe i ceny ropy gwałtownie spadły w piątek (26.11) z powodu obaw przed nowym wariantem koronawirusa, który wykryto w Republice Południowej Afryki, Botswanie i Hong Kongu. Jak ostrzegają naukowcy, może być on bardziej zakaźny niż Delta i bardziej odporny na szczepionki, potencjalnie zadając silny cios globalnemu ożywieniu gospodarczemu.

Notowania europejskich indeksów giełdowych zaliczyły najgorszą sesję od ponad roku – niemiecki DAX poszedł w dół o 4,15 proc. do 15 257,04 punktu na zamknięciu, brytyjski FTSE 100 - o 3,6 proc. a europejski STOXX 600 - o 3,7 proc.

Nieco gorzej wypadł hiszpański IBEX – spadek o 5 proc. i francuski CAC 40, który stracił 4,8 proc.

 

Europejskie rynki były pod presją już od początku tygodnia w związku z ponownym wzrostem liczby przypadków COVID-19 i nowymi ograniczeniami wprowadzanymi w wielu państwach.

– Chociaż koronawirus nadal ma wpływ na nastroje rynkowe, sam w sobie nie jest już czynnikiem dominującym, tak jak rok temu. Obecnie większy wpływ mają agendy polityczne i gospodarcze – powiedziała Emma Wall, szefowa działu analiz inwestycyjnych w Hargreaves Lansdown.

Które branże ucierpiały najbardziej?

Wykrycie nowego wariantu najmocniej odczuła branża turystyczna i handel. Jak informuje Reuters, w ten piątek akcje związane z turystyką odnotowały spadek w wysokości 8,8 proc., natomiast indeksy dotyczące handlu i bankowości poszły w dół o od 3,5 do 4,4 proc. Nieznacznie traciły za to akcje związane z pobytem w domu i opieką medyczną.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Na francuskim CAC 40 o 10 proc. spadły akcje producenta samolotów Airbus, a także indeksy Unbail, operatora centrów handlowych oraz Safrana, producenta silników i komponentów lotniczych.

Akcje Travel & leisure spadły o 3,9 proc. po początkowym spadku aż o 7 proc. zaraz po tym, jak Wielka Brytania ogłosiła tymczasowy zakaz lotów z RPA i kilku sąsiednich krajów. Unia Europejska również planuje podobne posunięcia. Akcje British Airways, easyJet, operatora rejsów wycieczkowych Carnival i firmy turystycznej TUI spadły od 9 do 10 proc.

W dół poszły też indeksy związane z produkcją gazu i ropy – o 5,8 proc. oraz górnictwa – o 5 proc.

RTR/brom

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: