Niemcy. Polska na liście państw wysokiego ryzyka. Nie masz szczepienia? Kwarantanna po wjeździe

Niemcy zakwalifikowały Szwajcarię i Polskę do obszarów wysokiego ryzyka w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem. Osoby niezaszczepione z tych krajów, będą musiały po wjeździe przejść kwarantannę.

Jak poinformował Instytut Roberta Kocha (RKI), ze względu na wysoką liczbę zakażeń koronawirusem, niemiecki rząd zaklasyfikował od niedzieli (5.12.2021) Szwajcarię i Polskę jako obszary wysokiego ryzyka. Wszystkie osoby przybywające z obu krajów, które nie zostały w pełni zaszczepione lub nie są ozdrowieńcami, muszą zostać poddane kwarantannie przez 10 dni. Po pięciu dniach mogą jednak zostać zwolnione z kwarantanny, jeśli ich test na obecność koronawirusa da negatywny wynik. Dzieci poniżej 12 roku życia muszą odbyć pięciodniową kwarantannę. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą wypełnić cyfrową deklarację wjazdu.

Niemcy zmagają się z pandemiąObowiązkowe szczepienia w Niemczech od połowy marca. Dla kogo?

Na liście obszarów wysokiego ryzyka znajdują się od niedawna także takie kraje sąsiadujące z Niemcami, jak Holandia, Belgia i Austria, z wyjątkiem pojedynczych gmin, jak również Liechtenstein, Jordania i Mauritius. Natomiast usunięte z listy zostały: Tajlandia, Uzbekistan oraz St. Vincent i Grenadyny na Karaibach.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Bezpłatne anulowanie rezerwacji

Klasyfikacja przez RKI jako obszar wysokiego ryzyka jest automatycznie związana z ostrzeżeniem wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dla turystów podróżujących w celach innych niż służbowe. Ułatwia ona turystom bezpłatne anulowanie już zarezerwowanych wyjazdów, ale nie oznacza zakazu podróżowania.

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Decydujące znaczenie mają tu jednak nie tylko dane dotyczące liczby nowych zakażeń. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a nawet brak danych na temat sytuacji związanej z koronawirusem.

Angela MerkelNiemcy wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych. "Akt solidarności narodowej"

Ponad 60 obszarów wysokiego ryzyka. 8 obszarów o najwyższej kategorii -  z powodu omikrona

Od niedzieli ponad 60 krajów na całym świecie zostanie ponownie, w całości lub częściowo, zaliczonych przez RKI do obszarów wysokiego ryzyka. Ponadto w Afryce istnieje osiem obszarów występowania wirusa, w odniesieniu do których stosuje się jeszcze bardziej rygorystyczne ograniczenia wjazdu. Zostały one zakwalifikowane do najwyższej kategorii ryzyka ze względu na rozprzestrzenianie się wariantu omikron koronawirusa.

(DPA, AFP/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: