Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Polska na liście krajów wysokiego ryzyka z powodu COVID-19. Jakie zmiany?

Od niedzieli, 5 grudnia, Polska jest na niemieckiej liście krajów wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Co to oznacza dla podróżnych?

Od niedzieli, 5 grudnia, Polska widnieje na niemieckiej liście krajów wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. O umieszczeniu Polski na tej liście rząd w Berlinie zdecydował w piątek, 3 grudnia. Tego dnia trafiły na nią także Liechtenstein, Szwajcaria, Jordania i Mauritius, a nieco wcześniej inne kraje sąsiadujące z Niemcami – Holandia, Belgia, Austria i Czechy. Łącznie na niemieckiej liście obszarów wysokiego ryzyka widnieje około 60 krajów. Niemiecki rząd chce w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa – omikrona.

Zobacz wideo Niemcy przyśpieszają odchodzenie od węgla. W jakim świetle to stawia Polskę?

Utrudnione podróże

Takie zaklasyfikowanie Polski utrudni podróże między krajami, także dla mieszkańców Niemiec wyjeżdżających do Polski w celach zawodowych, rodzinnych czy wypoczynkowych.

Każda osoba przyjeżdżająca z obszaru wysokiego ryzyka, która nie jest w pełni zaszczepiona lub nie jest ozdrowieńcem (status ozdrowieńca obowiązuje tylko przez sześć miesięcy od infekcji), musi przejść 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić najwcześniej po pięciu dniach, uzyskując negatywny wynik testu na COVID-19.

Kwarantannę muszą także odbyć dzieci do 12. roku życia (o ile nie są one zaszczepione ani ozdrowieńcami). Kwarantanna kończy się dla nich automatycznie po piątym dniu i nie muszą wykonywać testu na obecność koronawirusa.

Wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec (także zaszczepione, ozdrowieńcy i dzieci) muszą zgłosić swój wjazd. Najlepiej zrobić to cyfrowo na portalu Einreiseanmeldung.de.

Wyjątki od kwarantanny dotyczą małego ruchu granicznego, pobytów w Polsce do 24 godzin oraz pracowników transgranicznych. 

Z Niemiec do Polski

Obostrzenia obowiązują także w drugą stronę. Każdy, kto przyjeżdża z Niemiec do Polski, musi być albo zaszczepiony, musi być ozdrowieńcem albo posiadać negatywny wynik testu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w Warszawie poinformował, że szczyt obecnej fali zachorowań został już osiągnięty. Teraz Polska odnotowuje lekki spadek infekcji. Z opublikowanego w niedzielę raportu dotyczącego sytuacji epidemicznej w Polsce (liczącej ok. 38 mln mieszkańców) wynika, że minionej doby wykryto 22 389 nowych zakażeń koronawirusem i odnotowano 45 zgonów. W Polsce w pełni zaszczepiona jest około połowa mieszkańców.

W Niemczech (ponad 83 mln mieszkańców) w pełni zaszczepionych jest około 69 procent społeczeństwa. W niedzielę liczba nowych przypadków infekcji wyniosła 42 055, odnotowano 94 zgony.

Klasyfikacji jako obszaru wysokiego ryzyka towarzyszy automatycznie ostrzeżenie przez niemiecki MSZ przed podróżami do danego kraju. Ułatwia to odwołanie podróży i ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów.

 Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: