Będą nowe banknoty euro. Europoseł chce na nich podobizn twórców szczepionki na COVID-19

Europejski Bank Centralny szuka nowych motywów na banknoty euro. Niemiecki europoseł proponuje, by umieścić na nich podobiznę twórców szczepionki na COVID-19.

Niemiecki europoseł liberalnej FDP Moritz Koerner zaproponował, by na banknotach euro znaleźli się założyciele firmy BioNTech Ugur Sahin i Özlem Türeci – mogunckiej firmy, która wyprodukowała pierwszą skuteczną szczepionkę na COVID-19

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Na nowych banknotach powinny znaleźć się ważne europejskie osobowości, takie jak para założycieli BioNTech – powiedział gazecie „Welt am Sonntag" unijny parlamentarzysta. Jak dodał, ich praca uratowała życie milionom Europejczyków.

Zobacz wideo Jakich stóp procentowych możemy się spodziewać w 2022 r.? Dr Czerniak: Przypuszczam, że na poziomie 3-4%

Szczepionka mRNA na koronawirusa

Europoseł Koerner podkreślił też, że życiowa droga założycieli firmy z Moguncji na zachodzie Niemiec to „imponująca historia integracji, awansu, przedsiębiorczości, doskonałości naukowej i potencjału otwartego społeczeństwa imigracyjnego". Ugur Sahin i Özlem Türeci to potomkowie imigrantów z Turcji.

Producent szczepionek BioNTech zdołał w stosunkowo krótkim czasie opracować bazującą na technologii mRNA szczepionkę na koronawirusa, a po zakończeniu badań uzyskać pozwolenie na jej stosowanie.

Ekranoplan Łuń Trzy dekady w zapomnieniu i 1,5 roku na plaży. Radziecki cud techniki trafi w ręce turystów

Nowe banknoty euro

20 lat po wprowadzeniu banknotów i monet euro Europejski Bank Centralny rozpoczyna proces nowego opracowania banknotów. Europejczycy mają mieć przy tym coś do powiedzenia. Ale miną lata, zanim w obiegu pojawią się zmienione banknoty. Rada Prezesów EBC dopiero w 2024 roku ma zdecydować o produkcji i wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów. (DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: