Niemcy podniosą płacę minimalną. Rząd zapowiada zmianę jeszcze w tym roku

Rząd w Berlinie chce podwyższyć płacę minimalną w Niemczech do 12 euro za godzinę. Odpowiednia ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Minister pracy Hubertus Heil jeszcze w tym roku chce zrealizować obiecaną podwyżkę płacy minimalnej do dwunastu euro za godzinę. - Olaf Scholz, kandydując na kanclerza, powiedział, że w ciągu roku podniesiemy płacę minimalną do dwunastu euro. Dojdzie do tego w roku 2022, bo jest to konieczne - zaznaczył Heil w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej DPA.

Minister zapowiedział, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni" przedstawi projekt ustawy w tej sprawie. Jak stwierdził, planowana podwyżka jest konieczna, bo jest to "kwestia uczciwości i poszanowania godnej pracy".

Zobacz wideo Niemcy przyśpieszają odchodzenie od węgla. W jakim świetle to stawia Polskę?

Podwyżka o ponad dwa euro

Obecnie stawka minimalna w Niemczech wynosi 9,82 euro brutto za godzinę. 1 stycznia br. wzrosła o 22 eurocenty za godzinę. Podwyżka do 12 euro została zapisana w umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP. Zazwyczaj podwyżki następują zgodnie z wytycznymi tzw. komisji ds. płacy minimalnej, która składa się z przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych.

Pracodawcy niezadowoleni

Pracodawcy krytykują plany ustawowego podniesienia płacy minimalnej, ale nie odstrasza to szefa resortu pracy. - Jeśli stowarzyszenia pracodawców nie chcą, aby państwo interweniowało, to powinni odrobić swoją pracę domową w kwestii negocjacji zbiorowych. Tylko 48 procent pracowników jest objętych umowami zbiorowymi - powiedział Hubertus Heil. Wiele osób w kraju pracuje "w zdecydowanie zbyt dużym sektorze niskich płac" i "mimo pracy na pełnym etacie ledwo wiąże koniec z końcem" - dodał.

Obietnica wyborcza

Heil podkreślił, że "miliony ludzi w Niemczech skorzystają z tej podwyżki - wśród nich szczególnie wiele kobiet i mieszkańców wschodnich landów, gdzie sektor niskich płac jest szczególnie duży ze względu na brak umów zbiorowych".

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Realizacja obietnicy wyborczej to także "kwestią zaufania do demokratycznej polityki" - powiedział minister pracy. Dodał, że komisja ds. płacy minimalnej zachowa swoją dotychczasową funkcję niezależnej komisji i nadal będzie wydawać zalecenia dla niemieckiego rządu.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o: