"Der Spiegel": spór o pieniądze na mur na granicy UE z Białorusią

Polska, Litwa i Łotwa domagają się od Brukseli pokrycia kosztów zabezpieczenia granicy z Białorusią jako zewnętrznej granicy UE. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson jest przeciwna finansowaniu murów i płotów.
Zobacz wideo Łatuszka: Wojsko białoruskie pracuje z armią rosyjską na terenie Białorusi

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" zwraca uwagę na oświadczenie podpisane przez 16 krajów UE podczas Europejskiej Konferencji na temat Zarządzania Granicami, która odbyła się w piątek, 21 stycznia, w Wilnie. Sygnatariusze oświadczenia wezwali Brukselę do "odpowiedniego finansowego wsparcia" działań przeciwko nielegalnym migrantom. Ich zdaniem budowa "fizycznej infrastruktury" służącej ochronie granicy powinna być finansowana ze środków unijnych.  

Więcej wiadomości z Polski i świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Komisarz UE przeciwna murom i płotom

"Komisja Europejska odrzuca postulat pokrycia kosztów budowy płotu granicznego mającego służyć ochronie przed migrantami" - pisze "Der Spiegel". Redakcja cytuje komisarz Johansson: "Jeśli kraje członkowskie chcą budować ogrodzenie, to mogą to robić, ale Komisja od dawna stoi na stanowisku, że nie będzie finansować ani murów, ani ogrodzeń z drutem kolczastym".

Na granicy Polski z Białorusią ma stanąć liczący 180 km murTak rząd buduje mur na granicy za 1,6 mld zł. Dotarliśmy do miażdżącej opinii NIK

"Der Spiegel" przypomina, że tysiące migrantów próbują od miesięcy przedostać się z Białorusi do Polski i krajów bałtyckich. Zdaniem redakcji pod presją znajdowała się początkowo przede wszystkim Litwa. Tamtejszy rząd rozpoczął budowę ogrodzenia. Od sierpnia 2021 roku litewskie władze zawracają migrantów. W ten sposób powstrzymano ponad 8000 osób od przekroczenia granicy.

Zawracanie migrantów nielegalne?

Wizytując teren nad granicą litewsko-białoruską, Johansson zaznaczyła, że wypychanie migrantów z terenu UE jest nielegalne. "Pushbacks są jednoznacznie nielegalne. Ludzie mają prawo złożenia wniosku o azyl" - powiedziała.

Rządy krajów UE graniczących z Białorusią bronią metody zawracania jako jedynej możliwości pozwalającej na opanowanie sytuacji na granicy. "Nie możemy trzymać się kurczowo biurokratycznych przepisów. Musimy działać, przede wszystkim, gdy jesteśmy atakowani" - cytuje "Der Spiegel" polskiego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego.

Roman Protasewicz, 2017 r.USA: Czterech Białorusinów oskarżonych o piractwo lotnicze

"Der Spiegel" zaznacza, że liczba migrantów na granicach w minionych tygodniach „odczuwalnie spadła". Zdaniem szefowej MSW Litwy Agne Bilotaite jest to jednak "złudna cisza". "Nasi pogranicznicy wiedzą, że kolejne grupy migrantów mogą pojawić się w każdej chwili" - powiedziała.   

Jak piszą polskie media, budowa muru wzdłuż polskiej granicy ma ruszyć pod koniec stycznia.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: