Kolejne podwyżki cen w Niemczech. Budownictwo jeszcze droższe

Oczekuje się, że w tym roku ceny budowy domów i mieszkań w Niemczech ponownie znacznie wzrosną. Podwyżki nie ominą też innych branż.

Oczekuje się, że w tym roku ceny budowy domów i mieszkań w Niemczech ponownie znacznie wzrosną. Silny wzrost cen w roku 2021, z plusem 6 procent, będzie kontynuowany – powiedział prezes Centralnego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego, Felix Pakleppa. To największy wzrost od ponad 20 lat – dodał.

Zobacz wideo Kiedy nastąpi uwolnienie rynku gazu? Głośniewska: Powinno to nastąpić od 1 stycznia 2024 r.

Plus rzędu 4-6 procent

W tym roku Związek spodziewa się wzrostu o kolejne cztery procent. – Oznacza to, że sytuacja nieco się uspokaja, ale ceny nadal rosną – powiedział Pakleppa. Trudno przewidzieć, czy osiągniemy ponownie poziom cen sprzed pandemii. – I to głównie ze względu na gwałtowny wzrost cen materiałów – wyjaśnił Felix Pakleppa.

Największy wzrost cen odnotowano w przypadku drewna budowlanego. Według branżowego związku w ciągu ostatniego roku ceny wzrosły tu mniej więcej dwukrotnie. – W przypadku materiałów syntetycznych i izolacyjnych było to około 30 do 40 procent, w przypadku stali 70 procent.

Od przełomu roku drewno budowlane nieco potaniało. – Obecnie jesteśmy na poziomie wzrostu o 89 procent w porównaniu z okresem przed pandemią, więc nadal na bardzo wysokim poziomie – mówi Pakleppa. Jako inne czynniki wpływające na ceny w branży budowlanej stowarzyszenie wymienia ceny energii, wzrost płac i inflację.

Przed branżą budowlaną pojawiły się trudne wyzwania. – Z jednej strony w umowie koalicyjnej (niemieckiego rządu) zapisano cel, jakim jest budowa 400 tys. nowych mieszkań rocznie oraz przystępne koszty wynajmu – przypomina Pakleppa. Z drugiej strony istnieją ambitne cele w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. – Takie wymagania prowadzą również do tego, że budownictwo staje się droższe, ponieważ musimy budować zgodnie z wyższym standardem energetycznym.

 

Kolejne podwyżki cen

W innych sektorach również grożą dalsze podwyżki cen. Według analizy instytutu Ifo firmy w Niemczech planują dalsze podwyżki cen. Ich oczekiwania cenowe na najbliższe trzy miesiące wzrosły w styczniu do nowego wysokiego poziomu – podaje Ifo. Przedsiębiorstwa przerzucają na swoich klientów zwiększone koszty energii, jak również zakupu półproduktów i towarów.

Według instytutu ponad 60 procent hurtowników i prawie 58 procent detalistów planuje podwyżki cen. Z firm usługowych podwyżki ma w planie 41,9 procent, a w branży budowlanej 41,5 procent firm.

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle.

Więcej o: