Komisja Europejska: Ponad milion uchodźców po inwazji na Ukrainę

W przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę Europa musi być gotowa na wielką falę uchodźców - ostrzega wiceszef KE.

W rozmowie z niemieckim dziennik "Die Welt" wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że w razie eskalacji kryzysu na wschodzie Unia Europejskiej musi liczyć się z nową presją migracyjną. - Szacuje się, że mogłoby przybyć od 20 tys. do ponad miliona uchodźców. Schinas dodał, że tak jak miało to już miejsce w przypadku Białorusi, uchodźcy mogą być celowo wykorzystani jako środek nacisku na UE.

Zobacz wideo Czy czeka nas czas ciągłych napięć na linii Rosja-reszta świata? Gen. Pacek wyjaśnia

Wiceszef KE ocenił w rozmowie z "Die Welt", że zaostrzenie konfliktu na Ukrainie oznaczałoby duże zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa i miałoby globalne konsekwencje. Zapewnił, że Komisja pomoże krajom członkowskim, jeśli trzeba będzie ewakuować z Ukrainy unijnych obywateli.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

- Na Ukrainie żyje obecnie około 20 tys. obywateli UE, a także pokaźna grupa osób mających swoje korzenie w UE, która może potrzebować wsparcia. Unia jest też gotowa uruchomić znaczące wsparcie humanitarne oraz pomóc obronie cywilnej - powiedział.

Polska już się przygotowuje

"Die Welt" informuje, że Polska podjęła już konkretne przygotowania na wypadek nowej fali uchodźczej do Unii Europejskiej. Gazeta pisze o poleceniu wydanym samorządom, aby szukać możliwych miejsc zakwaterowania dla ludzi szukających schronienia.

"Inaczej niż w przypadku uchodźców z Afryki, przybysze z Ukrainy są w Polsce dobrze przyjmowani. Ale rosną obawy, że wobec ich rosnącej liczby może się to zmienić" - czytamy w niemieckim dzienniku.

Artykuł pochodzi portalu Deutsche Welle

 
Więcej o: