Były kanclerz Niemiec i przyjaciel Putina zabrał głos ws. ataku Rosji na Ukrainę. "Nie ma usprawiedliwienia"

Prezydent USA nałożył sankcje na spółkę Nord Stream 2, ale oszczędził przy tym byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Teraz Schroeder wypowiedział się na temat ataku Rosji na Ukrainę.

Gerhard Schroeder, komentując sankcje wobec Rosji, podkreślił, że te powinny być nałożone "z wyczuciem". W ten sposób bowiem zostaną utrzymane "kanały pośrednictwa".

Zobacz wideo Biden ogłasza sankcje nałożone na Rosję

"Zakończyć wojnę jak najszybciej"

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder po raz pierwszy zajął stanowisko wobec rosyjskiego ataku na Ukrainę. "Wojna i związane z nią cierpienia dla ludzi na Ukrainie muszą zostać zakończone jak najszybciej. Odpowiedzialność za to ponosi rosyjski rząd" – napisał w serwisie społecznościowym Linkedin.

Zdaniem Schroedera między Zachodem i Rosją doszło do wielu "zaniedbań i wielu błędów po obu stronach". Przyznał przy tym, że "nawet interes bezpieczeństwa Rosji nie usprawiedliwiają użycia środków militarnych". 

Więcej informacji o paliwach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gerhard Schroeder jest osobistym przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina. Były kanclerz zasiada w radzie nadzorczej rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego Rosnieft i zajmuje ważne stanowisko w projektach gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, łączących po dnie Bałtyku Rosję i Niemcy. Uruchomienie tego drugiego gazociągu zostało obecnie wstrzymane przez rząd Niemiec.

Schroeder opowiedział się w swoim poście na Linkedin za niezrywaniem całkowicie stosunków z Rosją. "Mając na uwadze przyszłość, przy nałożeniu obecnie koniecznych sankcji, należy zwrócić uwagę na to, aby nie zrywać całkowicie pozostałych nadal powiązań politycznych, gospodarczych i społeczno-obywatelskich między Europą i Rosją" – stwierdził.

"Są one bowiem, pomimo obecnej, dramatycznej sytuacji, podstawą nadziei, którą wszyscy mamy, że dialog na temat pokoju i bezpieczeństwa na naszym kontynencie ponownie będzie możliwy" – podkreślił były kanclerz Niemiec. 

Biden wyłączył Schroedera z sankcji

Gerhard Schroeder ostatnio zyskał rozgłos, gdy w środku zaostrzającego się konfliktu wokół Ukrainy, skrytykował jej żądania o dostawy broni jako "pobrzękiwanie szabelką".

USA nałożyły w środę 23 lutego sankcje gospodarcze na spółkę Nord Stream 2 i jej niemieckiego prezesa Matthiasa Warniga. Sam Schroeder jednak nie został nimi objęty, o czym tego samego dnia wieczorem poinformowała administracja waszyngtońska. Nie podano przyczyny, dlaczego uczyniono ten wyjątek.

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę deputowany do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych Reinhard Buetikofer opowiedział się za nałożeniem sankcji także na Schroedera.

"Należy sprawdzić, czy byłych, czołowych polityków w UE, którzy w tej chwili lobbują za agresywną polityką Putina, nie należałoby objąć osobistymi sankcjami" – powiedział Reinhard Buetikofer w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel". (DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: