Wojna w Ukrainie. Volkswagen wstrzymuje produkcję w Rosji

Niemiecki koncern zawiesza też eksport samochodów do tego kraju. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się Mercedes i BMW.

W związku z rosyjskim atakiem w Ukrainie kolejne zachodnie firmy odwracają się od Rosji. Koncern samochodowy Volkswagen poinformował w czwartek (03.03.22), że wstrzymuje produkcję swoich pojazdów w tym kraju. Chodzi o zakłady w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Koncern natychmiastowo wstrzymuje też eksport swoich pojazdów do Rosji.

Więcej informacji o sytuacji w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

„Koncern Volkswagen z wielkim poruszeniem przyjął wiadomości o wojnie w Ukrainie. Volkswagen ma nadzieję, na zawieszenie działań zbrojnych i powrót do dyplomacji" - czytamy w komunikacie firmy.

Wstrzymanie eksportu dotyczy wszystkich marek koncernu Volkswagen (m.in. VW, Skoda, Audi, Seat). Także firma Porsche nie będzie już sprzedawać do Rosji samochodów. Wcześniej na podobny krok zdecydowali się inni niemieccy producenci Mercedes-Benz i BMW.

Z danych zrzeszenia niemieckich producentów samochodowych VDA wynika, że w ubiegły roku do Rosji sprzedano ok. 35 tys. niemieckich aut. To ok. 1,7 procent całego eksportu niemieckich samochodów osobowych. 

Zobacz wideo W jaki sposób skutecznie zablokować rosyjską dezinformację?

IKEA zamknięta

Także szwedzki gigant meblowy IKEA zawiesza swoją działalność w Rosji oraz na Białorusi. Decyzja dotyka 15 tys. pracowników, 17 oddziałów oraz trzy miejsca produkcji – poinformowała szwedzka firma.

IKEA tłumaczy, że decyzja została podjęta ze względu na humanitarne skutki wyniszczającej wojny oraz poważne zakłócenia łańcucha dostaw oraz handlu. Dotknięta jest głównie Rosja, gdzie IKEA obecna jest od 2000 roku. Na Białorusi dotknięci są głównie dostawcy. IKEA zapowiedziała, ze zadba o swoich pracowników. (AFP/RTRszym)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: