Polskie i niemieckie władze apelują do Brukseli: 1000 euro na uchodźcę z Ukrainy

W związku z napływem uchodźców z Ukrainy ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec apelują do Brukseli o pomoc. Mowa jest o 1000 euro z funduszy unijnych na każdą przyjętą osobę.

Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser i polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaapelowali do Komisji Europejskiej o pomoc. W liście do wiceprzewodniczącego Komisji Margaritisa Schinasa i komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson poprosili o większe wsparcie w podziale uchodźców z Ukrainy pomiędzy kraje UE, a także o pomoc finansową. Ministrowie domagają się po 1000 euro z funduszy unijnych na każdą przyjętą osobę i większej koordynacji w rozmieszczaniu uchodźców.

"Jest oczywiste, że nasze zasoby i możliwości przyjmowania nie będą wystarczające, aby poradzić sobie z rosnącym napływem ludzi" - czytamy w liście datowanym na piątek, 25 marca, z którego cytuje niemiecka agencja prasowa DPA. Szybkie rozwiązania na poziomie europejskim są pilnie potrzebne. W najbliższy poniedziałek ministrowie spraw wewnętrznych UE spotkają się w Brukseli, aby omówić sposoby radzenia sobie z uchodźcami.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

.Ukraiński wywiad ujawnił listę 620 funkcjonariuszy FSB w Europie

Ustalić kontyngenty

Według danych agencji ONZ ds. uchodźców od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę ponad 3,8 mln osób opuściło kraj. Ponad 2 mln przybyło do Polski, w Niemczech zarejestrowano do tej pory około 267 tys. uchodźców. "Można śmiało powiedzieć, że nasze kraje podejmują obecnie większość wysiłków, aby przyjąć ludzi z Ukrainy i zapewnić im ochronę" - napisali Nancy Faeser i Mariusz Kamiński. Niemiecka minister już wcześniej podkreślała, że celem powinno być rozmieszczenie uchodźców w Europie zgodnie z ustalonymi kontyngentami.

Szefowie polskiego i niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych apelują o rozszerzenie współpracy w celu sprowadzania uchodźców do tych krajów UE, które są gotowe ich przyjąć.

W organizacji ma pomóc utworzona przez Komisję Europejską platforma solidarnościowa. Uchodźcy bez określonego celu podróży mieliby być informowani o krajach, w których jest dla nich miejsce. Faeser i Kamiński wezwali wszystkie państwa UE do przyjęcia Ukraińców.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Aleksiej Mordaszow i Władimir PutinWytropili polski majątek jednego z najbogatszych rosyjskich oligarchów

1000 euro na uchodźcę

Jeśli chodzi o koszty zakwaterowania i opieki nad uchodźcami, w liście czytamy: "Nasze potrzeby finansowe sięgają już kilku miliardów euro, a dodatkowe wsparcie jest potrzebne natychmiast".

Jak zaznaczają autorzy listu, Komisja Europejska musi wypracować proste i elastyczne opcje finansowania, które pokryją przynajmniej część kosztów. Przez pierwszych sześć miesięcy może to być 1000 euro na uchodźcę. Szacuje się, że w tym okresie koszty przyjęcia uchodźców wyniosą dla Polski co najmniej 2,2 mld euro.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: