Embargo na gaz uderzy w przemysł farmaceutyczny? Niemieccy producenci ostrzegają przed niedoborami leków

Niemiecki przemysł farmaceutyczny ostrzega: od dostaw gazu uzależniona jest produkcja wielu ważnych leków. Mogą również wystąpić niedobory szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Gdy eksperci coraz częściej ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami gospodarczymi wprowadzenia embarga na rosyjski gaz, głos w tej sprawie zabrał także niemiecki przemysł farmaceutyczny. Branża jest zdania, że produkcja wielu ważnych lekarstw jest zagrożona w razie szybkiego wprowadzenia embarga na dostawy rosyjskiego gazu.

Niemcy. Uzależnienie od gazu zagraża branży farmaceutycznej. Kwestia "skomplikowana"

Zarówno duże spółki notowane na giełdzie, jak i mniejsze firmy z branży farmaceutycznej są uzależnione od tego źródła energii, w niektórych przypadkach nawet w znacznym stopniu. Wynika to z ankiety przeprowadzonej przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wśród kluczowych przedstawicieli tego sektora. Już teraz przygotowuje się on na ewentualne wąskie gardła dostaw.

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

- Niemcom potrzebna jest znaczna ilość gazu ziemnego, zwłaszcza do wytwarzania energii elektrycznej i pary technologicznej - powiedziała Belén Garijo, dyrektor generalna najstarszej niemieckiej firmy farmaceutycznej i chemicznej Merck. Jak dodała: - W przypadku krótkoterminowego niedoboru energii i/lub gazu jesteśmy narażeni na problemy w produkcji i dostawach najważniejszych dla ratowania życia leków i innych, równie ważnych medykamentów, takich jak szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Niemiecka spółka z branży opieki zdrowotnej Fresenius z siedzibą w Bad Homburg v. d. Hoehe przygotowuje się, jak mówi, na najgorsze. - Nieważne, która strona zdecyduje się zakręcić kurek z gazem. Powinniśmy szybko przygotować się na ewentualne niedobory - powiedział jej dyrektor generalny Stephan Sturm.

Kwestia ta jest "skomplikowana, wielostronna i ma ogromne znaczenie" - dodał. Jego zdaniem decyzje nie powinny być podejmowane pod wpływem emocji, "pomimo strasznych doniesień i zdjęć dochodzących z Ukrainy". Jak twierdzi, punktem odniesienia musi być to, że wszelkie sankcje muszą "wyrządzać więcej szkody reżimowi rosyjskiemu niż nam".

Ostrożność na wypadek ograniczeń. Wyzwania dla producentów szczepionek

Niedobór gazu może również spowodować poważne problemy dla producentów szczepionek przeciwko koronawirusowi. - W ramach naszej strategii ciągłości biznesowej podjęliśmy szeroko zakrojone działania, mające na celu zabezpieczenie naszej produkcji przed ryzykiem niedoborów energii - oświadczył przedstawiciel firmy BionTech. W razie przerwy w dostawach gazu ziemnego produkcję szczepionek przeciwko koronawirusowi można w krótkim czasie zabezpieczyć innymi źródłami energii. W ostatnich dniach i tygodniach podjęto w tej sprawie dodatkowe działania. Firma BionTech twierdzi jednak, że jest uzależniona od surowców i półproduktów pochodzących od dostawców.

- Nasze firmy członkowskie obawiają się problemów z dostawami i ogromnego wzrostu kosztów wszystkich materiałów wyjściowych, a w szczególności wzrostu kosztów energii ze względu na zależność energetyczną od Rosji, co może mieć wpływ na ich zaangażowanie w zwalczanie pandemii koronawirusa – wyjaśnia Hans-Georg Feldmeier, dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Farmaceutycznego (BPI). Przemysł farmaceutyczny uchodzi za ważny element krytycznej infrastruktury każdego państwa. Hans-Georg Feldmeier jednak dodał uspokajająco: - Spodziewamy się, że ewentualne ograniczenia w naszej branży pojawią się w ostatniej kolejności lub nie pojawią się wcale.

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur), która w przypadku "sytuacji niedoboru gazu" staje się jego federalnym dystrybutorem i ponosi odpowiedzialność za dostawy i przydział ograniczonych ilości gazu, zwróciła uwagę w wypowiedzi dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że takie decyzje z zasady są podejmowane w odniesieniu do "przypadów indywidualnych".

"Dlatego Federalna Agencja ds. Sieci nie przygotowuje się do żadnej, abstrakcyjnej sekwencji ograniczenia bądź wstrzymania dostaw gazu" – zapewnia BNetzA.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: