Niemcy. "Nowe i bardzo niezwykłe". Młodsze pokolenie wolałoby żyć w przeszłości [SONDAŻ]

Młodzi ludzie uchodzą raczej za buntowników. A jednak, według sondażu, większość osób w wieku od 18 do 34 lat już nie marzy o lepszej przyszłości, lecz o przeszłości. Przyczyn jest wiele.

Sondaż internetowy przeprowadzono na zlecenie hamburskiej Fundacji Badań nad Przyszłością (Stiftung für Zukunftsfragen), należącej do koncernu British American Tobacco (BAT). Jak z niego wynika, większość młodych ludzi w Niemczech tęskni za powrotem do przeszłości.

Zobacz wideo Zamrożenie WIBOR rozwiązałoby problem z wysokimi ratami kredytów?

Dobre skojarzenia z przeszłością

56 proc. dorosłych w wieku poniżej 34 lat wolałoby żyć w przeszłości, zaś 44 proc. woli przyszłość. Niecałą dekadę temu wyniki podobnego badania wyglądały zupełnie inaczej: W roku 2013 tylko 30 proc. wolałoby żyć w przeszłości, zaś życie w przyszłości wybrało 70 proc.

– To jest naprawdę nowe i bardzo niezwykłe – skomentował wyniki Ulrich Reinhardt, dyrektor naukowy fundacji.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Młodzi ludzie mają jeszcze całe życie przed sobą i dlatego z reguły bardzo wybiegają w przyszłość. Respondenci najczęściej kojarzą termin "przeszłość" z własnym dzieciństwem i młodością.

W średnim pokoleniu, w wieku od 35 do 54 lat, odsetek nostalgików wzrósł w mniejszym stopniu – z 54 do 66 proc. Wśród osób starszych, w wieku 55 lat i więcej, 68 proc. niemal nieustannie tęskni za przeszłością. W roku 2013 odsetek osób o takim nastawieniu wynosił 70 proc.

Na pytanie, dlaczego woleliby żyć w przeszłości, 42 proc. respondentów we wszystkich grupach wiekowych odpowiedziało, że dawniej panowała większa więź. 35 proc. jako powód podało "ponieważ w przeszłości było lepiej".

34 proc. respondentów uznało, że dawniej było „więcej bezpieczeństwa i stabilności". Inne podawane powody to: "ludzie byli szczęśliwsi" (29 proc.), "mniej wojen i kryzysów" (23 proc.), "warunki środowiskowe były lepsze" (22 proc.) oraz "strach przed przyszłością" (20 proc.).

Gaz (zdjęcie ilustracyjne)Rosja chce, by kraje za gaz płacić w rublach. KE zaproponowała kompromis

Bezpieczne życie urzędnika

– Szczególnie młodzi ludzie tęsknią za więzią i wspólnotą – zaznaczył Ulrich Reinhardt. Najwyraźniej w świecie, który w dużej mierze opiera się na technologii cyfrowej, ludzie rzadziej spotykają się na zajęciach poza domem. Według eksperta wiele osób zdaje sobie sprawę, że znajomi na Facebooku czy Instagramie to za mało.

– To nie zastąpi przyjaciół, na których można polegać nawet wtedy, gdy pojawiają się pytania dotyczące życia, gdy niepewność jest duża i gdy być może po prostu chcesz się dobrze bawić. Problem ten nasilił się podczas pandemii. Wojna w Ukrainie z kolei nie miała większego wpływu na wyniki sondażu.

– W badaniach wielokrotnie stwierdzono, że młode pokolenie dąży do bezpieczeństwa, także w świecie pracy. Bycie urzędnikiem przeżywa renesans – podkreślił futurolog.

PIT (zdjęcie ilustracyjne)PIT 2022. Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe? Kończy się czas

W poprzednich dziesięcioleciach dominowało pragnienie zmiany świata na lepsze. Obecnie, osoby poniżej 34 roku życia dokonały zwrotu. Ulrich Reinhardt, sam 51-letni, zauważa krytycznie: "Jest to również pokolenie, które było całkowicie rozpieszczane przez swoich rodziców".

Prof. dr Ulrich Reinhardt jest dyrektorem naukowym Fundacji Badań nad Przyszłością koncernu tytoniowego British American Tobacco. Jest również profesorem empirycznych badań nad przyszłością na Wydziale Ekonomii Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych FH Westküste w Heide (Szlezwik-Holsztyn). (DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: