Niemieckie firmy zyskują dzięki uchodźcom. Udana integracja i "wielki potencjał dla rynku pracy"

Zatrudnienie uchodźców przynosi wiele korzyści dla firm i wpływa m.in. na większą produktywność i kreatywność pracowników.
Zobacz wideo W zachodniej Ukrainie powstają domy z kontenerów dla ludzi uciekających przed wojną. Pomógł polski rząd

Do takich wniosków doszli autorzy raportu przygotowanego przez organizację pozarządową "Tent Partnership for Refugees" i Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW). Instytucje te przeanalizowały doświadczenia stu średnich i dużych niemieckich przedsiębiorstw, które od czasu kryzysu migracyjnego w 2015 roku zdecydowały się na zatrudnienie uchodźców.

Ukraińcy czekający na pociąg do domu na dworcu w Przemyślu Nawet 700 tys. pracowników z Ukrainy w Polsce. Co im tutaj grozi? "Nie liczyłbym na państwo"

Udana integracja uchodźców w Niemczech

Pomimo braku znajomości języka i trudności z uznawaniem zagranicznych kwalifikacji zawodowych, ankietowane firmy oceniły integrację uchodźców z ich pracownikami jako bardzo udaną. 64 procent przedsiębiorców przyznało, że miało w tym zakresie pozytywne doświadczenia. 60 proc. firm stwierdziło też, że odniosło większy sukces na rynkach międzynarodowych po tym, jak zatrudniło uchodźców. Natomiast 78 proc. odnotowało wyższy poziom satysfakcji wśród wszystkich pracowników.

Ponad połowa badanych firm podała, że odniosła korzyści z wyższej produktywności, która wynikała także z większej różnorodności pracowników. 61 procent stwierdziło też wzrost kreatywności w sytuacjach, gdy zatrudnieni uchodźcy podchodzili do rozwiązywania problemów z różnych perspektyw. W wyniku tych doświadczeń 88 procent firm zamierza zatrudnić w 2022 roku więcej uchodźców.

Produkcja przemysłowa, zdjęcie ilustracyjne. Niemcy. Rekordowy brak rąk do pracy. Takiej liczby wakatów jeszcze nie było

Niemcy widzą w uchodźcach wielki potencjał

Alexander Kritikos, członek zarządu Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych przyznał, że widzi w uchodźcach "wielki potencjał dla niemieckiego rynku pracy". Wielu z nich stało się doświadczonymi pracownikami, którzy mogą zaspokoić potrzeby kadrowe w wielu dziedzinach gospodarki.

Natomiast Andreas Wolter, szef organizacji "Tent Partnership for Refugees", wezwał firmy do większego zaangażowania na rzecz integracji zawodowej uchodźców. Dzięki nim "firmy mogą zdywersyfikować swoją siłę roboczą i przyciągnąć zaangażowanych pracowników" - powiedział.

(epd/stef)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: