Rozbudowa Odry niepokoi Brandenburgię. "Polskie władzy nie informowały". Bruksela wzywana do działania

Władze Brandenburgii są zaniepokojone rozbudową zapór na polskim brzegu Odry, co ma poprawić żeglowność polsko-niemieckiej rzeki. Zieloni uważają, że projekt narusza unijne prawo i wzywają Brukselę do działania.

Prace po polskiej stronie mają poprawić żeglowność Odry. Niemieckie władze widzą w tym zagrożenie dla środowiska

Kopaniu nie ma końca. Tamy na Odrze w pobliżu mostu miejskiego łączącego Frankfurt ze Słubicami umacniane są kamieniami. Komisja Europejska zainteresowała się kontrowersyjną rozbudową, rozpoczętą przez Polskę na początku 2022 roku i kontynuowaną pomimo oficjalnej interwencji Brandenburgii

- czytamy w sobotnim (21.05.22) wydaniu berlińskiego dziennika „Tagesspiegel".

Autor Torsten Metzner powołuje się na datowane na 4 maja 2022 roku pismo unijnego komisarza do spraw ochrony środowiska Virginijusa Sinkeviciusa do szefowej klubu Zielonych w Parlamencie Europejskim Ski Keller. "Zapewniam Panią, że będę bardzo uważnie przyglądał się tej sprawie" - napisał komisarz.

Sinkevicius potwierdził, że Polska nie dopełniła obowiązku poinformowania Unii Europejskiej  wynikającego z unijnej dyrektywy środowiskowej. KE "nie otrzymała od polskich władz ani informacji, ani prośby o zajęcie stanowiska" - cytuje komisarza "Tagesspiegel", dodając, że KE nie ma kompetencji, aby zarządzić wstrzymanie prac.

Wyjściem z sytuacji byłoby zastosowanie "systemu administracyjnej i sądowej kontroli" decyzji i działań władz narodowych, jednak postawa Polski sprawia, że system "trafia w próżnię".  

Brandenburgia zgłasza weto

Minister ochrony środowiska Brandenburgii Axel Vogel zgłosił w 2020 roku weto wobec polskiego projektu, jednak jego sprzeciw nie został jak dotąd rozpatrzony. - Reakcja na weto z 2020 roku wobec planów rozbudowy została niedawno po raz siódmy przesunięta, na razie do 30 czerwca - powiedziała "Tagesspieglowi" posłanka Zielonych, Sahra Damus.  

Z tym większym oburzeniem na rozpoczęcie prac zareagował minister Vogel. - Nie można tego uznać za przykład dobrej współpracy polsko-niemieckiej - podkreślił polityk Zielonych.

"Tagesspiegel" wyjaśnia, że Polska zamierza wyremontować na wschodnim brzegu Odry na odcinku 30 km 113  kamiennych tam poprzecznych, a kilka zbudować na nowo. Celem ma być poprawa warunków do żeglugi na Odrze.

 

Zagrożenie dla fauny i flory?

Redakcja zwraca uwagę, że część objętego pracami obszaru sąsiaduje bezpośrednio z Parkiem Narodowym Dolina Dolnej Odry. Po stronie niemieckiej planowana jest renowacja 60 ostróg i budowa pięciu nowych.

Dyrektor Parku Dirk Treichel wielokrotnie ostrzegał, że prace po stronie polskiej spowodują zawężenie rzeki, zwiększą szybkość nurtu i spłuczą z dna warstwę osadową, co będzie miało ogromny wpływ na florę i faunę.

Z punktu widzenia brandenburskiego ministerstwa ochrony środowiska, organizacji ekologicznych i partii Zieloni polskie plany naruszają prawo unijne. Z ekspertyzy lipskiej kancelarii Baumanna wynika, że rozbudowa Odry jest sprzeczna z unijnym prawem "zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej"  i w związku z tym nie powinna otrzymać pozwolenia.

Europosłanka Keller uważa, że UE powinna zająć się problemem z większą energią. Unijna dyrekcja ochrony środowiska obserwuje to, co dzieje się na Odrze. Podejmowane działania nie są jej zdaniem wystarczające. UE musi uważać, aby jej środki nie były wykorzystywane na realizację projektów, które są sprzeczne z unijnym prawem - uważa Keller.   

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

Więcej o: