Niemcy. "Szparagi i truskawki jeszcze nigdy nie były w tym okresie tak tanie". Producenci załamani

Szparagi uchodzą za luksusowe warzywa. Ale w czasie wojny i drastycznie rosnących cen coraz mniej osób pozwala sobie na ten luksus.
Zobacz wideo Ceny żywności zmieniają się teraz kilka razy w roku? Pytamy ekspertkę

Niemieccy producenci szparagów skarżą się na wyraźnie mniejsze zainteresowanie klientów ich warzywami. Szparagi uchodzą za produkt ekskluzywny, a w tym roku ludzie kupują raczej podstawowe artykuły spożywcze i produkty niemarkowe, powiedział rzecznik stowarzyszenia producentów szparagów i owoców jagodowych Fred Eickhorst.

W tym sezonie notuje się dużo niższą sprzedaż, potwierdza Claudio Glaesser z Towarzystwa Informacji Rolniczej (AMI) w Bonn. Jak tłumaczy, szparagi to warzywa z których można zrezygnować w obliczu wzrastających cen. – Wiele ludzi patrzy przecież, na co wydaje pieniądze, ile zostało w portfelu po zatankowaniu i ile trzeba odłożyć, żeby zapłacić nadchodzące rachunki – mówi.

Jeśli zaś chodzi o osoby, które mają pieniądze, to wiele z nich wydaje je raczej na podróże. Po dwóch latach pandemicznych ograniczeń potrzeba wyjazdów wydaje się być bardzo duża.

Aleksandar Vucic i Władimir Putin, 2019 rokSerbia potwierdza, że jest przyjacielem Moskwy. "Putin mówił, by dzwonić"

Tanio jak nigdy

Nie pomaga fakt, że aktualne ceny szparagów już dawno nie były tak niskie. W ubiegłym tygodniu średnia cena za białe niemieckie szparagi wyniosła 7,06 euro za kilogram – powiedział Glaesser. To o 12 procent mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

– Szparagi i truskawki jeszcze nigdy nie były w tym okresie tak tanie, nawet przed koronawirusem – powiedział Eickhorst. Szczególnie bolesna dla niemieckich producentów jest konkurencja ze strony zagranicznych, zielonych szparagów. Jedna z sieci dyskontów miała je ostatnio w ofercie po 2,96 euro za kilogram. – To boli niemieckich regionalnych producentów, gdy widzą w sklepie takie ceny – mówi Glaesser. Z takimi stawkami żaden niemiecki producent nie może konkurować.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Fred Eickhorst mówi, że to wszystko nie pozostanie bez wpływu na produkcję szparagów w Niemczech. Już teraz likwiduje się produkcje na dużych obszarach i to w środku sezonu. Mniejsi producenci wycofują się z biznesu. Eickhorst ostrzega, że wprowadzenie od października płacy minimalnej w Niemczech na poziomie 12 euro za godzinę, jeszcze bardziej osłabi pozycję niemieckich rolników wobec konkurencji z Włoch czy Hiszpanii.

Dobra wiadomość dla Polaków. W czerwcu waloryzacja składek emerytalnychDobra wiadomość dla Polaków. W czerwcu waloryzacja składek emerytalnych

To od zachowania konsumentów zależy, czy w przyszłości nadal będą mogli kupować regionalne produkty z Niemiec, nawet jeśli są droższe od tych z zagranicy – dodaje Eickhorst.

(DPA/szym)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: