UE zamraża aktywa rosyjskich oligarchów. Przejęto 14 mld euro, głównie w pięciu krajach

Unia Europejska przejęła majątek rosyjskich oligarchów i innych ważnych urzędników oraz instytucji. Szczególnie pięć krajów, w tym Niemcy, są w to zaangażowane.
Zobacz wideo Kim są dzieci rosyjskich oligarchów i czym zajmują się na co dzień?

W następstwie unijnych sankcji wobec Rosji, w Europie zamrożono miliardy rosyjskich aktywów. Jak poinformował komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders na marginesie spotkania ministrów sprawiedliwości w Pradze, łączna wartość majątku oligarchów i innych odpowiedzialnych osób wynosi 13,8 mld euro. - To wielka kwota - powiedział Belg.

Jednocześnie skrytykował, że nie wszystkie kraje UE w równym stopniu angażują się w realizację sześciu pakietów sankcji wobec Rosji. Większość wspomnianych 13,8 mld została zabezpieczona w pięciu z 27 państw członkowskich.

Komisja Europejska (zdjęcie ilustracyjne)Czas na złoto. KE szykuje kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

Oligarchowie tracą majątki w UE. Niemcy liderem

Według niemieckiego rządu wiodącą w tym rolę odgrywają Niemcy. W połowie czerwca szef resortu finansów Christian Lindner z FDP podał, że zamrożone w Niemczech aktywa rosyjskie wyniosły 4,48 mld euro.

Obecnie sankcjami UE objętych jest 1159 rosyjskich urzędników oraz 98 firm i instytucji. Wśród nich jest także prezydent Rosji Władimir Putin i oligarchowie tacy jak Roman Abramowicz. Między innymi właśnie on został zmuszony do sprzedaży czołowego klubu piłkarskiego FC Chelsea konsorcjum skupionemu wokół amerykańskiego biznesmena Teddy Boehly'ego. Dochód z transakcji zostanie przeznaczony na wsparcie ofiar wojny w Ukrainie.

Boris JohnsonMiażdżący raport ws. rosyjskich oligarchów. "Bezpieczne schronienie"

W maju Komisja Europejska zwróciła uwagę na trudności w identyfikacji majątku oligarchów, ponieważ ukrywają oni swoje nieruchomości za pomocą "złożonych struktur prawnych i finansowych".

Martin Schirdewan, współprzewodniczący Grupy Lewicy w Parlamencie Europejskim wskazał, że zamrożenie rosyjskich aktywów narazi UE na wysokie koszty. Zamrożenie majątków oznacza, że wille i jachty "będą utrzymywane w takim stanie, w jakim je zastano". - A w tej chwili płacą za ich utrzymanie europejscy podatnicy - dodał Schirdewan.

(AFP/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: