Nord Stream 1. Turbina dla gazociągu ponoć jest już w Niemczech. "Ukraina nie zaakceptuje decyzji Kanady"

Kanada długo odmawiała Gazpromowi turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. Według rosyjskich mediów ta jest już w Niemczech, skąd wkróce trafi do Rosji. Ale według resortu gospodarki RFN nie jest niezbędna do funkcjonowania gazociągu.
Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Turbina dla gazociągu Nord Stream 1, przejrzana przez firmę Siemens Energy, jest tylko turbiną zastępczą - podaje niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

- Jest to turbina zastępcza do wykorzystania we wrześniu - powiedziała w Berlinie rzeczniczka resortu.

Olaf Scholz Zwrot ws. Nord Stream 1 - mimo sankcji Kanada dostarczy turbinę

Ograniczone dostawy gazu przez Nord Stream 1. "Pretekst ze strony rosyjskiej"

Jak dodała, to tylko pretekst ze strony rosyjskiej, że przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1 musiał zostać ograniczony ze względu na konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych tej turbiny. Rzeczniczka nie wypowiedziała się na temat tego, gdzie obecnie znajduje się turbina i kiedy dotrze do właściciela, czyli rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom, ponieważ "dotyka to także kwestii bezpieczeństwa".

Według rosyjskiej gazety "Kommiersant" turbina została już naprawiona i dostarczona z Kanady do Niemiec. Została przewieziona tam samolotem w niedzielę (17.07.2022), jak podaje "Kommiersant", powołując się na osoby "zaznajomione z tymi wydarzeniami". Jeśli nie wystąpią żadne problemy z logistyką i opłatami celnymi, dotarcie turbiny do Rosji zajmie kolejne pięć do siedmiu dni.

Ze względu na sankcje nałożone w wyniku wojny w Ukrainie, Kanada początkowo odmówiła zwrotu turbiny Rosji, ale potem zdecydowała się przekazać ją do kraju, w którym została ona wyprodukowana, czyli do Niemiec. Rosyjski koncern energetyczny Gazprom od czerwca znacznie ograniczył dostawy gazu ziemnego do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 i uzasadniał to brakiem turbiny stosowanej do sprężania tłoczonego gazu.

Władimir Putin Rosja zmusi Niemcy do ustępstw? W tle dostawy gazu przez Nord Stream

"Ukraina nie zaakceptuje decyzji Kanady o zwrocie turbiny do Rosji przez Niemcy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował dostawę turbiny. - Kijów nie zaakceptuje decyzji Kanady o zwrocie turbiny do Rosji przez Niemcy - powiedział.

Po rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau Zełenski napisał na Twitterze, że stanowisko w sprawie sankcji nałożonych na Rosję musi być z zasady niezmienne. - Po atakach terrorystycznych na Winnicę, Mikołajów, Czasiw Jar i inne miasta, presja musi być zwiększona, a nie zmniejszona - stwierdził prezydent Ukrainy.

Od ubiegłego poniedziałku, z powodu prac konserwacyjnych, przez gazociąg Nord Stream 1 nie jest dostarczany gaz. Prace te mają potrwać do 21 lipca. Wielu zachodnich polityków wyraziło sceptycyzm, czy Gazprom wznowi po tym czasie dostawy gazu.

(RTR, DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: