Niemcy. Gigantyczna strata największego importera gazu. 12 mld euro na minusie

Koncern energetyczny Uniper z Duesseldorfu odnotował w pierwszej połowie roku stratę przekraczającą 12 mld euro. Firma liczy na rządowy pakiet ratunkowy.
Zobacz wideo Ekspert: Pompy ciepła są najlepszą receptą z perspektywy gospodarstw domowych

Największy w Niemczech importer gazu ziemnego, koncern energetyczny Uniper, odnotował w pierwszej połowie 2022 roku gigantyczną stratę w wysokości 12,3 mld euro. Główny powód to zmniejszone dostawy gazu z Rosji, poinformował w środę (17.08.2022) szef koncernu Klaus-Dieter Maubach.

Niemcy. Uniper traci na problemach z gazem z Rosji

Firma musiała dokonać też miliardowych odpisów w związku z zablokowaniem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego br. Uniper był jednym z inwestorów gazociągu i głównym partnerem rosyjskiego Gazpromu w Niemczech.

"Po bardzo dobrych wynikach w analogicznym okresie ubiegłego roku, spadek wynika głównie z działalności związanej z handlem gazem ziemnym, obciążonej przez zredukowane dostawy gazu z Rosji" – poinformował Uniper. Aby wywiązać się ze zobowiązań umownych, firma musi kupować gaz z innych źródeł po znacznie wyższych cenach. Od połowy czerwca, gdy Rosja ograniczyła dostawy błękitnego paliwa do Niemiec, każdego dnia koncern notuje średnio 60 mln euro straty.

Rząd śpieszy na ratunek

Uniper zaopatruje w prąd i gaz przede wszystkim dużych odbiorców, jak ponad 100 przedsiębiorstw miejskich i firm. Według niemieckiego rządu firma ta odgrywa istotną rolę dla systemu zaopatrzenia w energię w Niemczech. Ewentualne bankructwo zagrażałoby bezpieczeństwo dostaw. Dlatego w lipcu rząd przyjął pakiet ratunkowy dla firmy wart 15 mld euro i przejął 30 proc. udziałów. "Szybkie wdrożenie pakietu musi mieć teraz najwyższy priorytet" – podkreślił prezes koncernu.

Dodatkowym wsparciem ma być wprowadzana od 1 października nowa opłata gazowa w wys. 2,149 eurocenta za kilowatogodzinę plus VAT. Będzie ona doliczana do rachunków odbiorców gazu – zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Przychody z opłaty mają zrekompensować importerom gazu do 90 procent zwiększonych kosztów zakupu surowca. 

Jak pisze agencja DPA, z powodu zbyt niestabilnych okoliczności Uniper nie odważył się sporządzić prognozy na nadchodzące miesiące. Z dużym prawdopodobieństwem firma zamknie rok na minusie. "W 2023 roku oczekujemy poprawy wyników i dążymy do opuszczenia strefy strat w 2024 roku" – oświadczyła dyrektor finansowa Uniperu Tiina Tuomela.

DPA/ widz

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: