Niemcy wprowadzają własną zieloną kartę. Trzeba będzie spełnić przynajmniej trzy z czterech warunków

Niemiecki minister pracy zapowiada wprowadzenie "nowoczesnego prawa imigracyjnego", które ma zapewnić krajowi więcej zagranicznych fachowców. Jego projekt obejmuje tak zwaną kartę szans.

– Wprowadzamy kartę szans z przejrzystym systemem punktów, aby ludzie, których potrzebuje nasz kraj, mogli łatwiej do nas przyjechać – powiedział tabloidowi "Bild am Sonntag" minister pracy Hubertus Heil.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Kwalifikacje są najważniejsze

Zdecydowano się na takie rozwiązanie dlatego, że poszukiwanie pracy w Niemczech z zagranicy jest często zadaniem trudnym i uciążliwym.

Hubertus Heil wyjaśnił, że każdy, kto może wykazać się kwalifikacjami uznawanymi przez Niemcy, niezależnie od tego, czy chodzi tu o wykształcenie zawodowe czy dyplom uniwersytecki, od razu spełnia warunki konieczne do otrzymania takiej karty.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

– Ale chcemy także dać szansę przyjazdu do Niemiec ludziom, którzy mają inne mocne strony i których potrzebujemy na naszym rynku pracy – dodał.

Ogrzewanie (zdjęcie ilustracyjne) Oszczędzanie na ogrzewaniu rujnuje zdrowie. Jest groźne dla astmatyków

Trzy z czterech warunków

Zgodnie z wysuniętą propozycją, karta szans obejmuje system punktowy, składający się z czterech warunków: posiadanie zagranicznego dyplomu, co najmniej trzyletni okres doświadczenia zawodowego, znajomość języka niemieckiego lub wcześniejszy pobyt w Niemczech i nieprzekroczenie 35 roku życia.

Ci, którzy spełniają trzy z tych czterech kryteriów, mają otrzymać kartę szans. Jej dokładny projekt jest jednak wciąż dyskutowany w ramach rządu.

– Potrzebujemy więcej imigrantów – podkreślił minister Heil, odnosząc się do niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

– Co roku, zgodnie z naszymi potrzebami, będziemy ustalać limit, ile osób może przyjechać do Niemiec z kartą szans, aby przez określony czas szukać tu pracy lub nauki. W tym okresie będą jednak musieli sami zadbać o swoje utrzymanie – dodał szef resortu pracy.

Projekt ustawy zostanie przedstawiony jesienią. (DPA, RTR/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: