Zaległy urlop. Na jego wykorzystanie został tylko tydzień

Tylko do końca września mamy czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Chodzi o wolne dni, które zostały nam z roku ubiegłego.

- To po stronie pracodawcy leży obowiązek dopilnowania, żeby pracownik wykorzystał taki urlop - przypomina księgowy Mateusz Boguszewski.

Zobacz wideo Czy skorzystać z wakacji kredytowych i jak mądrze je wykorzystać? [Co tak drogo? #5]

Zaległy urlop. Nawet 30 tysięcy złotych kary dla pracodawcy

Zaległy urlop musi być wykorzystany w naturze, nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu. Termin wykorzystania urlopu do 30 września jest ostateczny, ale do jego spełnienia wystarczy, żeby pracownik rozpoczął wolne ostatniego dnia września, a resztę kontynuował już w miesiącu następnym. Za niedopełnienie obowiązku wysłania pracownika na urlop grozi grzywna od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jedyną okolicznością, która pozwala uniknąć pracodawcy kary za niedopilnowanie wysłania pracownika na zaległy urlop są zdarzenia losowe, na przykład choroba pracownika.

W związku z trwającym cały czas stanem zagrożenia epidemicznego i uchwalonymi w tej sprawie przepisami pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody. 

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Rykach na Lubelszczyźnie, 24 września 2022 r.Morawiecki uderza w Sasina. Natychmiastowa riposta

Więcej o: