Niemieckie 500 plus w górę. "Największy krok, jaki kiedykolwiek zrobiono w zakresie zasiłku rodzinnego"

Zasiłek na dziecko - odpowiednik polskiego 500 plus - wzrośnie od przyszłego roku do 250 euro. To niespodzianka dla rodzin, które spodziewały się wzrostu świadczenia, ale niższego.

Zmianę wysokości świadczenia potwierdzili przedstawiciele SPD i Zielonych, a zatwierdził je w środę (9.11) rząd w projekcie ustawy antyiflacyjnej - tzw. trzecim pakiecie, który Bundestag ma uchwalić 10 listopada.

Rodzice w Niemczech otrzymują dziś na pierwsze i drugie dziecko 219 euro miesięcznie, na trzecie – 225 euro, a na każde kolejne dziecko – 250 euro. Rząd już wcześniej zapowiadał, że świadczenie będzie zwiększone – zobowiązywała go to tego umowa koalicyjna. Sprawa stała się pilna, by wynagrodzić rodzinom skutki inflacji.

Zobacz wideo Recesja byłaby dobrym scenariuszem dla rządu? Pytamy eksperta

Niemcy. 250 euro zasiłku na dziecko

Początkowo miało być to 237 euro na pierwsze, drugie i trzecie dziecko – taką sumę wcześniej zapisano w projekcie.

– Koalicja idzie o krok dalej, jeśli chodzi o pomoc rodzinom – wyjaśnił szef frakcji SPD w Bundestagu Rolf Mützenich, zapowiadając w środę podwyżkę świadczenia do jednolitego 250 euro na każde dziecko – To największy krok, jaki kiedykolwiek zrobiono w zakresie zasiłku rodzinnego – dodał. Liczy, że będzie to wsparcie zwłaszcza dla rodzin o małych i średnich dochodach.

Wtóruje mu koalicjant. – To duży sukces, że rodziny będą otrzymywać zauważalnie więcej pieniędzy w już przyszłym roku – mówiła liderka Zielonych Katharina Dröge. Jak dodała, to "ważna ochrona dzieci przed biedą".

Politycy PiS w Sejmie Nieoficjalnie: Alert w rządzie ws. finansów. "Pachnie rokiem 2008"

"Wysyłamy wiadomość do rodzin: nie zostawiamy was samych!"

Zadowolenia nie ukrywa też minister ds. rodziny Lisa Paus (Zieloni). – Dzięki temu wysyłamy wiadomość do rodzin: nie zostawiamy was samych! – podkreśliła. Jak dodała, zasiłek na dziecko jest "jednym z najważniejszych świadczeń rodzinnych, ponieważ można go rzetelnie i na stałe włączyć do budżetu rodzinnego".

W umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP są też inne punkty dotyczące polityki prorodzinnej, w tym podstawowe ubezpieczenie dziecka, które ma być wprowadzone w 2025 roku. (AFP / mar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: