Polska i Niemcy szykują memorandum na temat transportu rosyjskiej ropy. Skorzystać może PKN Orlen

Polska chce, by sankcje objęły rurociąg "Przyjaźń". Zwróciła się do Niemiec o wsparcie tego pomysłu. Ułatwiłoby jej to przejęcie rafinerii w Schwedt - pisze Reuters.

Objęcie sankcjami rurociągu Przyjaźń, którym płynie ropa z Rosji, ułatwiłoby rafinerii PKN Orlen wycofanie się z kontraktu na zakup tego surowca bez konieczności płacenia kar – podaje agencja Reuters, powołując się na anonimowych informatorów.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska mają pracować nad końcowymi ustaleniami w sprawie memorandum na temat logistyki ropy naftowej – pisze agencja i dodaje, że może to również pomóc koncernowi PKN Orlen w przejęciu rafinerii w Schwedt.

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy

Rzeczniczka niemieckiego Ministerstwa Gospodarki powiedziała w piątek (25.11.), że trwają prace nad tym, by od 2023 roku przestać korzystać z rosyjskiej ropy. 

Ropociąg "Przyjaźń" zwolniony z sankcji UE

Ropociąg "Przyjaźń" jest zwolniony z unijnych sankcji wobec Rosji. PKN Orlen ma kontrakty długoterminowe z rosyjskim przedsiębiorstwem energetycznym Tatneft.

Północna część ropociągu zaopatruje Polskę i Niemcy, południową odnogą ropa płynie na Węgry, Słowację i do Czech. Bez unijnych sankcji tym trzem państwom trudno byłoby odciąć się od dostaw rosyjskiej ropy. Reuters/sier

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: