Polska obiecała dostawy ropy do niemieckiej rafinerii. Warszawa miała postawić warunki

Dostawy ropy z Polski pozwolą utrzymać pracę rafinerii PCK Schwedt na poziomie 70 proc. - poinformował niemiecki resort gospodarki.
Zobacz wideo Ekspert: Gazu nie ma na całym świecie. Ceny będą wysokie przez lata

O wynikach rozmów z Polską w sprawie dostaw ropy do rafinerii PCK Schwedt we wschodnich Niemczech po zaprzestaniu importu rosyjskiego surowca od 1 stycznia 2023 r. poinformował w Bundestagu niemiecki wiceminister gospodarki Michael Kellner.

– W ubiegłym tygodniu byłem w Warszawie i prowadziłem intensywne rozmowy z polskim rządem, operatorami gazociągów i PKN Orlen. W rezultacie mamy obietnicę strony polskiej dostarczania od stycznia wystarczającej ilości ropy, aby umożliwić wykorzystanie mocy PCK na komfortowym poziomie 70 procent – powiedział Kellner w czwartek (15.12.2022) podczas debaty parlamentu.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

– Dziękuję polskiemu rządowi za intensywną współpracę i cieszę się z dalszego zaangażowania polskich firm w Niemczech. Bo tylko wspólnie możemy zagwarantować bezpieczeństwo zaopatrzenia w Polsce i w Niemczech w ramach europejskiego rynku wewnętrznego – dodał.

Kellner przekonywał, że "wymuszone przez Władimira Putina" odejście od rosyjskiej ropy to wielki wysiłek, ale jednocześnie jest to "możliwe i słuszne". – Polska chce zrobić ten krok razem z nami – powiedział, przypominając, że z końcem roku oba kraje zaprzestają sprowadzania rosyjskiej ropy.

Dostawy do Schwedt mają być realizowane za pośrednictwem Naftoportu w Gdańsku, a także ropociągu Rostock-Schwedt; tankowce z ropą dla Schwedt mają zawijać do portu w Rostocku już od stycznia przyszłego roku. Według niemieckiego wiceministra, na dalsze zwiększanie wykorzystania mocy produkcyjnej rafinerii pozwolą także umowy w sprawie dostaw ropy z Kazachstanem, zawarte przez udziałowców PCK. Jak powiedział Kellner, celem jest zwiększenie w ciągu przyszłego roku wykorzystania mocy rafinerii ponad poziom 70 procent dzięki nowym źródłom dostaw.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Warunki Polski

Położona przy granicy z Polską rafineria PCK Schwedt zaopatruje w paliwo Berlin i Brandenburgię, a także część przygranicznych regionów Polski. Jest ona uzależniona od dostaw ropy z Rosji, a surowiec docierał tam ropociągiem "Przyjaźń". Większościowym udziałowcem rafinerii pozostaje rosyjski koncern państwowy Rosnieft, mający w niej 54 procent udziałów. We wrześniu niemiecki rząd objął niemiecką spółkę-córkę Rosnieftu zarządem powierniczym i w związku ze zbliżającym się embargiem na rosyjską ropę gorączkowo szukał innych źródeł dostaw do PCK Schwedt. 

Od początku brano pod uwagę dostawy za pośrednictwem gdańskiego Naftoportu. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w trakcie negocjacji Polska miała postawić jednak warunki, dotyczące przede wszystkim udziałów Rosnieftu w rafinerii PCK Schwedt. Jeszcze w październiku br. polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w odpowiedzi na pytanie DW: "Nie widzimy możliwości wsparcia rafinerii, w której udziałowcami nadal pozostają Rosjanie". W zeszły poniedziałek (12.12.2022) niemiecki dziennik "Handelsblatt" poinformował, że Warszawa naciska na wywłaszczenie Rosnieftu z rafinerii.

Niemiecki wiceminister wymijająco odpowiedział jednak w czwartek na pytanie jednego z posłów, czy Berlin planuje wywłaszczenie niemieckiej spółki-córki Rosnieftu. Półroczny zarząd powierniczy nad firmą skończy się w marcu przyszłego roku. 

Według niemieckich mediów nabyciem udziałów w rafinerii zainteresowanych jest kilku inwestorów. Agencja Reuters informowała, że jednym z nich jest PKN Orlen. Polska spółka podkreśliła jednak w odpowiedzi na pytanie DW w tej sprawie, że nie komentuje informacji medialnych. "Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie" – dodało biuro prasowe koncernu. 

Według mediów, zainteresowanie inwestycją w PCK Schwedt wyraziły też spółki Enertrag z niemieckiej Brandenburgii i Verbio z Saksonii-Anhalt.

Ulga w Brandenburgii

Informację o ustaleniach Polską w sprawie dostaw ropy do PCK z zadowoleniem przyjęły władze Brandenburgii; rafineria ta jest jednym z większych pracodawców w regionie – zatrudnia około 1200 osób, w tym również z Polski. – To dobra wiadomość dla konsumentów w Berlinie i Brandenburgii – powiedział w piątek (16.12.2022) agencji DPA minister gospodarki landu Joerg Steinbach, komentując porozumienie. Według niego zapowiedziane wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 70 procent w styczniu i ciągłe ich zwiększane to "dobra podstawa" i "ważny element bezpieczeństwa zaopatrzenia regionu w ropę".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: