Niemcy. Strajk na lotnisku BER. Wszystkie loty anulowane. Berlin odcięty od świata

Hale berlińskiego lotniska BER świecą pustkami. Protestuje związek zawodowy Verdi. Konsekwencje są poważne.

Tej środy (25.1.2023) na berlińskim lotnisku BER odprawionych miało zostać 35 tys. pasażerów, zaplanowanych było 300 startów i lądowań. Nic jednak z tego nie wyjdzie, bo wszystkie loty zostały anulowane po tym, jak związek zawodowy Verdi wezwał pracowników linii lotniczych, kontrolerów i obsługę naziemną do przerwania pracy w godzinach od 3.30 do 23.59. W ten sposób regularne operacje lotnicze nie mogą zostać zrealizowane.

Loty zostały albo całkowicie anulowane, albo przełożone na czwartek. Pasażerowie niektórych linii lotniczych otrzymali możliwość zmiany terminu lotu lub propozycję skorzystania z kolei. Niektóre loty odbędą się z Drezna lub Lipska/Halle.

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy. Strajk na lotnisku w Berlinie. Za dużo pracy, za mało pracowników

Związek uzasadnia strajk tym, że nie ma wystarczającego postępu w negocjacjach taryfowych dla około 6 tys. pracowników w trzech sektorach. – To, czy będą kolejne strajki, zależy od tego, co wydarzy się przy stole negocjacyjnym i czy pracodawcy przemyślą sprawę – powiedział ekspert Verdi Enrico Ruemker.

Tłumaczył, że celem protestu jest uzyskanie lepszych warunków pracy. Podkreślił także, że obciążenie obowiązkami jest ogromne i że cały czas brakuje pracowników.

Z lotniska w Berlinie nikt dziś nie wyleci

Związek zawodowy Verdi chce 500 euro więcej wynagrodzenia miesięcznie dla pracowników lotniska i obsługi naziemnej, przy rocznej umowie.

Pracodawcy domagają się przede wszystkim umów na dłuższy okres dla pracowników lotniska i zaproponowali nieopodatkowane jednorazowe wypłaty w wysokości do 2 tys. euro.

Berlin odcięty od świata

Szef Lufthansy Carsten Spohr skrytykował protest na berlińskim lotnisku. – Nazwanie jednodniowego strajku ostrzegawczym jest dość nietypowe – powiedział agencji Reuters. Skomentował, że stolica Niemiec została odcięta od świata. Stolica została "odcięta od świata zewnętrznego pod względem ruchu lotniczego".

***

(DPA/RTR/ gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: