Niemcy. Z tych lotnisk nie wylecisz i na nich nie wylądujesz [LISTA]

Jest tak, jak zapowiadano. W piątek sparaliżowanych jest siedem lotnisk w Niemczech. Chodzi o porty w Monachium, Frankfurcie, Stuttgarcie, Bremie, Hamburgu i Dortmundzie.

W piątek rano rozpoczął się zapowiadany strajk związku zawodowego Verdi na niemieckich lotniskach. Całkowicie sparaliżowane są lotniska w Monachium, Frankfurcie, Stuttgarcie, Bremie, Hamburgu i Dortmundzie. Jeszcze przed południem strajkujący mają wydać komunikat w sprawie strajku.

Zobacz wideo Dlaczego Rosjanie nie potrafią skutecznie wykorzystać lotnictwa?

Również lotniska, które nie są objęte strajkiem, chociażby to w Berlinie,gdzie strajkowano w styczniu, są dotknięte konsekwencjami protestu i tu też trzeba liczyć się z ograniczeniami. Według szacunków związku lotnisk ADV strajki dotkną niemal 300 tys. podróżnych. Należy też spodziewać się, że nie odbędzie się co najmniej 2340 lotów. – Frankfurt zastygł – powiedział jeden z rzeczników Verdi na największym niemieckim lotnisku. Zgodnie z umową z operatorem lotniska - firmą Fraport - nadal obsługiwanych będzie tylko kilka lotów z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Puste lotniska

Również w Monachium, a także na innych lotniskach, wszystkie loty zostały już wcześniej odwołane. Pasażerów poproszono, by nie przyjeżdżali na lotniska.– Dziś rano terminale są puste. Zgodnie z zapowiedzią, w Hamburgu nie ma startów ani lądowań – powiedziała w piątek rano rzeczniczka lotniska w Hamburgu. Poza nielicznymi wyjątkami pasażerowie nie pojawili się na lotnisku.

Poprzez strajk związki zawodowe chcą wywrzeć presję na władze w Berlinie i te lokalne, by przystały na żądania pracowników dotyczące umowy zbiorowej. "Jeśli teraz nic się nie zmieni w kwestii zarobków, będzie czekało nas chaotyczne lato" – powiedziała wiceprzewodnicząca Verdi Christine Behle w stołecznym radiu RBB.

Oprócz pracowników budżetówki toczą się również lokalne negocjacje dotyczące obsługi naziemnej oraz negocjacje na poziomie ogólnokrajowym dotyczące pracowników nadzorujących bezpieczeństwo lotów. Verdi domaga się zwiększenia wynagrodzeń o 10,5 proc., a układ zbiorowy ma obowiązywać przez rok. Związek żąda, by miesięcznie zarobki wzrosły co najmniej o 500 euro.

Lufthansa zapowiedziała, że zamierza od soboty wrócić do realizacji planowego rozkładu lotów.

Artykuł pochodzi z serwisu Detusche Welle. 

Więcej o: