Niemcy. To miała być największa fabryka baterii na świecie. Tesla zawiesza plany

Amerykański producent nie będzie produkował kompletnych baterii litowo-jonowych w Gruenheide pod Berlinem. Wytwarzane będą jedynie podzespoły, które trafią do fabryk w USA.

Tesla postanowiła zawiesić plany kompletnej produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Niemczech. Koncern skoncentruje się na produkcji akumulatorów litowo-jonowych w USA ze względu na wprowadzone tam zachęty podatkowe – poinformowała rzeczniczka koncernu. – Rozpoczęliśmy lokalny montaż systemów bateryjnych w gigafabryce Berlin-Brandenburg i jesteśmy w fazie zwiększania produkcji – wyjaśniła.

W niedalekiej przyszłości akumulatory miałyby być montowane także w pojazdach produkowanych w Gruenheide pod Berlinem. Produkcja ogniw akumulatorowych w tamtejszym zakładzie nie jest jeszcze w pełni uruchomiona. 

Zobacz wideo Grenlandia marzy o niepodległości, ale jest uwikłana w interesy mocarstw [Oko na świat]

Niemieckie ministerstwo gospodarki podało, że Tesla nie otrzymała dotychczas żadnych dotacji od niemieckiego państwa. – Fabryka Tesli w Gruenheide nie otrzymała jeszcze żadnego federalnego dofinansowania, istnieje jedynie wniosek w tej sprawie – tak rzecznik resortu odpowiedział na pytanie, czy rządowe dotacje dla koncernu były związane z planami produkcji baterii w Niemczech. Ministerstwo jest świadome doniesień prasowych na temat zmiany planów koncernu. – Wyjaśniamy, co się za tym kryje – dodał rzecznik. 

Ulgi podatkowe w USA

W odpowiedzi na zapytanie agencji Reuters Tesla stwierdziła, że trwają prace na pełnych obrotach nad uruchomieniem produkcji poszczególnych komponentów baterii, np. elektrod. Proces będzie obejmował także transport elektrod do USA. "Produkcja ogniw Tesli koncentruje się obecnie w USA ze względu na warunki stworzone przez amerykańskie przepisy IRA (Inflation Reduction Act – red.), które zapewniają ulgi podatkowe dla produkcji baterii" – cytuje Reuters.

Ministerstwo gospodarki Brandenburgii poinformowało z kolei, że Tesla rozpoczęła produkcję systemów baterii w Gruenheide i przygotowuje się do produkcji komponentów ogniw baterii. "Firma nadała priorytet dalszym planom produkcyjnym w USA, ponieważ ramy podatkowe są tam korzystniejsze" – poinformował landowy resort. 

Planowano największą fabrykę baterii na świecie

Amerykański gigant e-motoryzacji początkowo planował produkcję kompletnych baterii w gigafabryce pod Berlinem o szczytowej wydajności ponad 50 gigawatogodzin rocznie.

Szef firmy Elon Musk określał niemiecki zakład mianem przyszłej największej fabryki baterii na świecie. Otwierając fabrykę w marcu 2022 roku, powiedział, że fabryka baterii ruszy z produkcją na masową skalę do końca 2023 roku.

Tesla ma trudności z produkcją ogniw 4680 w zakładach we Fremont (Kalifornia) i w Austin (Teksas). Eksperci tłumaczą problemy wykorzystywaniem w produkcji nowych, niesprawdzonych jeszcze technologii.

Pod koniec stycznia br. producent e-samochodów zapowiedział, że zainwestuje ponad 3,6 mld dolarów w rozbudowę gigafabryki w Newadzie, aby zbudować dwie nowe fabryki - jedną na potrzeby masowej produkcji elektrycznej ciężarówki Semi, a drugą do produkcji nowych ogniw 4680. (RTR, AFP/gra)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: