Rozbito międzynarodowy cybergang. Działał na całym świecie, polował na "grube ryby"

Śledztwo z udziałem FBI i Europolu ujawniło szczegóły międzynarodowego gangu cyberprzestępców. Jego członków oskarżono o szantażowanie dużych firm i instytucji.
Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

Policja w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia (NRW) podzieliła się w poniedziałek szczegółami o międzynarodowej grupie "wysoce profesjonalnych" hakerów. Organizowali oni ataki typu ransomware.

To rodzaj złośliwego oprogramowania, którego używają cyberprzestępcy do szyfrowania danych. Proponują ofierze klucz do ponownego dostępu w zamian za dokonanie płatności.

Grupa jest podejrzewana o ataki na setki firm, instytucji i osób prywatnych, w tym duży szpital i władze lokalne w Niemczech.

Allegro (zdjęcie ilustracyjne)Zmasowany atak na użytkowników Allegro. Dziwny komunikat. "Zignoruj"

Niemcy. Co policja wie o gangu? Cyberprzestępcy rozpoczęli działalność w 2010 roku. Pierwsze na celowniku były gry komputerowe

- Śledczy zidentyfikowali co najmniej 601 ofiar na całym świecie, z czego 37 było w Niemczech - powiedział w poniedziałek Dirk Kunze, szef departamentu cyberprzestępczości policji NRW.

Dodał, że grupa hakerów funkcjonowała w "szarej strefie, która działa zgodnie z zasadami podaży i popytu". Powiedział, że cyberprzestępcy rozpoczęli działalność już w 2010 roku i zaczęli od używania oprogramowania wymuszającego haracz na rynku gier komputerowych.

W 2021 roku gang miał zaatakować m.in. Szpital Uniwersytecki w Düsseldorfie. Kobieta, która wymagała w placówce pilnego leczenia, zmarła po tym, jak musiała zostać przewieziona do innego miasta.

Atak skierowany był również przeciwko grupie medialnej Funke i władzom okręgu Anhalt-Bitterfeld w Saksonii-Anhalt, których praca została przez to sparaliżowana.

Dochodzenie prowadziła niemiecka policja, współpracując z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym (FBI), Europolem oraz policją w Holandii i na Ukrainie.

Strona podatki.gov.pl (zdjęcie ilustracyjne)Podatki.gov.pl jednak zaatakowali Rosjanie. Rząd zmienia narrację

Przestępcy polowali na "grube ryby". Europol zatrzymał podejrzanych

Europol powiedział, że tylko w samych Stanach Zjednoczonych ofiary wypłaciły gangowi między majem 2019 r. a marcem 2021 r. co najmniej 40 milionów euro.

Według śledczych grupa specjalizowała się w "polowaniu na grube ryby" i prowadziła profesjonalną rekrutację. W jej ramach prosiła kandydatów o przesłanie referencji dotyczących ich poprzednich cyberprzestępstw.

W ramach dochodzenia zidentyfikowano w sumie jedenaście osób - mężczyzn i kobiet - za ich rzekomy udział w grupie.

Funkcjonariusze przeszukali pod koniec lutego budynki w Niemczech i w Ukrainie. W ten sposób policja zgromadziła dowody i zatrzymała podejrzanych uczestników w celu ich przesłuchania.

Kunze powiedział, że nakazy aresztowania pozostają niewykonane w przypadku trzech podejrzanych - w tym dwóch Rosjan - którzy byli poza zasięgiem europejskich organów ścigania.

(dpa, AFP), dra

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: