Niemcy chcą kupić czołgi od Szwajcarii. Prezydent odmawia. Zasłania się konstytucyjną neutralnością

Niemcy chcą uzupełnić braki w zasobach czołgów Leopard 2, chcąc kupić kilka wycofanych z eksploatacji maszyn ze Szwajcarii. Ale prezydent Szwajcarii odmawia.

Szwajcaria pozostaje nieprzejednana wobec dostaw broni na Ukrainę. - Ze względu na nasze ramy prawne eksport broni nie jest możliwy - oświadczył prezydent Alain Berset. Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent Szwajcarii potwierdził konstytucyjną neutralność jego kraju w obliczu wojny w Ukrainie. - Dla rządu i Rady Federalnej musimy i chcemy utrzymać te ramy prawne.

Zobacz wideo Ukraińscy żołnierze przechodzą w Polsce szkolenie z obsługi czołgów Leopard 2

Szwajcaria tłumaczy, czemu nie chce sprzedać czołgów Niemcom

Alain Berset bronił tradycyjnego "bardzo ostrożnego i umiarkowanego" stanowiska i w tym kontekście wyraził również sceptycyzm wobec niemieckiej oferty odkupienia od Szwajcarii wycofanych z użytku czołgów Leopard.

- Parlament wprawdzie dyskutuje obecnie nad zmianą warunków ramowych, ale to nie jest czas na zmiany i nie możemy robić wyjątków - podkreślił prezydent Szwajcarii na marginesie posiedzenia Rady Praw Kobiet ONZ.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Pod koniec lutego rząd Niemiec zwrócił się do Szwajcarii o zgodę na odkupienie przez niemiecką grupę zbrojeniową Rheinmetall wycofanych z eksploatacji czołgów Leopard. Ponieważ Szwajcaria nie może dostarczać broni krajom w stanie wojny ze względu na swoją zasadę neutralności, Berlin zapewnił, że nie wyśle tych czołgów na Ukrainę.

 

Czołgi mają wypełnić luki, które powstały w Niemczech lub u partnerów z NATO i UE w wyniku dostaw na Ukrainę. Armia szwajcarska ma w służbie 134 czołgi Leopard 2 i 96 czołgów Leopard 2 w magazynach. Czołgi są regularnie testowane, ale nie były modernizowane.

Szef MON Mariusz Błaszczak Błaszczak: Skompletowaliśmy batalion czołgów Leopard 2 A4 dla Ukrainy

Co z neutralnością Szwajcarii?

Debata na temat neutralności w Szwajcarii stała się bardziej aktualna od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas gdy ten alpejski kraj - który nie jest członkiem UE - popiera sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską, do tej pory był nieugięty w sprawie swojej neutralności wojskowej. W szwajcarskim parlamencie dyskutowane są jednak różne inicjatywy dotyczące złagodzenia przepisów, ale decyzji należy spodziewać się dopiero za kilka miesięcy.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius w Kijowie Ukraina. Minister obrony Niemiec w Kijowie obiecuje ponad 100 czołgów Leopard 1

(afp/jak)

Artykuł pochodzi z portalu Deutsche Welle

 
Więcej o: