Silicon Valley Bank w Niemczech zamknięty. "Nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej"

Upadłość amerykańskiego Silicon Valley Bank dotyczy także jego filii w Niemczech. Filię obowiązuje zakaz sprzedaży i płatności. Według nadzoru finansowego sytuacja SVB w Niemczech nie ma "znaczenia systemowego".

Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin) zamknął dla klientów w trybie natychmiastowym niemiecki oddział amerykańskiego Silicon Valley Bank (SVB) z siedzibą we Frankfurcie nad Menem.

Zobacz wideo Prof. Belka: To nie polski system bankowy stanie na skraju bankructwa, tylko Polska

Ze względu na „istniejące ryzyko niewykonania zobowiązań wobec wierzycieli" BaFin zakazał bankowi sprzedaży i płatności.

Problemy SVB: pod nadzorem państwa

Trudna sytuacja Silicon Valley Bank Germany Branch nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej

– wyjaśnił BaFin.

Amerykański bank, który specjalizuje się w finansowaniu start-upów został tymczasowo zamknięty i umieszczony pod kontrolą państwa po nieudanym awaryjnym podwyższeniu kapitału. Ogłosiła to  amerykańska Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Kilka dni wcześniej w założonym w 1983 r. SVB z powodu obaw o płynność doszło do ogromnych wypłat środków.

Od 2018 r. bank ma swoją siedzibę w Niemczech, prowadząc tu działalność kredytową. Według BaFin bank nie pobiera depozytów od niemieckich klientów, więc moratorium nie ma „żadnych konsekwencji dla zabezpieczenia wkładów w Niemczech". W świetle informacji BaFin bilans niemieckiej filii SVB według końcoworocznego sprawozdania finansowego za 2022 rok wyniósł 789,2 mln euro.

Banki tracą na giełdzie Banki czerwienią się na giełdach. Potężne spadki dotarły do Polski

Francuskie banki bezpieczne

Po bankructwie SVB w USA także Francja z dużą ostrożnością obserwuje francuski rynek finansowy. – Nie dostrzegam żadnego ryzyka infekcji, nie ma żadnego specjalnego ostrzeżenia – powiedział w poniedziałek w rozmowie z France Info minister gospodarki Bruno Le Maire.

– Mamy solidne banki i solidny system bankowy – wyjaśnił.

Poza tym zwrócił uwagę, że francuskie banki posiadają szersze spektrum działalności niż SVB, który skupiał się przede wszystkim na nowych technologiach. Francuskie banki są „aktywne w bardzo różnych sektorach" – podkreślił Le Maire.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: