Niemcy. Strajk na kolei i lotniskach paraliżuje ruch

W Niemczech strajkują pracownicy kolei, firm autobusowych oraz niektórych lotnisk. To nie pierwsza - i pewnie nie ostatnia - akcja protestacyjna w transporcie.

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy kolei i transportu EVG w dużej mierze sparaliżował ruch kolejowy w całych Niemczech. Strajk na kolei, który rozpoczął się w piątek (21.04.2023) o godzinie trzeciej w nocy, potrwa do godziny jedenastej. Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) uprzedzają jednak, że skutki akcji protestacyjnej będą odczuwalne w ruchu dalekobieżnym jeszcze w piątek wieczorem. Pociągi dalekobieżne ruszą dopiero po godzinie 13:00.

Zobacz wideo "Niemcy odchodzą od atomu. To oznacza ogromne dodatkowe emisje CO2"

Strajk w Niemczech. Ruch pasażerski i transportowy sparaliżowany

Strajki odbywają się w Deutsche Bahn oraz w około 50 innych firmach autobusowych i kolejowych. Dotknięte są połączenie miejskie S-Bahn, transport regionalny i dalekobieżny. Podróżni muszą liczyć się z odwołaniem pociągów i opóźnieniami. - W Niemczech nie będzie kursował ani jeden pociąg - zapowiedziała kilka dni temu kierowniczka ds. negocjacji zbiorowych EVG Cosima Ingenschay. Wstrzymane zostały także kolejowe przewozy towarowe. Na stacjach rozrządowych tworzą się korki. Jak poinformował rzecznik Deutsche Bahn, DB Cargo zrobi wszystko, aby po zakończeniu strajku szybko wznowić ruch towarowy. Priorytetowo traktowane będą m.in. pociągi istotne dla dostaw energii.

Podwyżka płac o 12 procent

Koncern DB krytykuje piątkowy strajk, który ogłoszono na krótko przed kolejną rundą negocjacji o umowy zbiorowe. Spotkanie DB ze związkowcami planowane jest na wtorek, 25 kwietnia. Związek EVG negocjuje umowy dla ok. 230 tys. pracowników z 50 firm kolejowych i autobusowych. Domaga się 12-procentowej podwyżki płac (minimum 650 euro miesięcznie). DB oferuje na razie podwyżkę rzędu 5 proc. i jednorazowy bonus do 2500 euro.

Strajki na lotniskach

Utrudnienia w Niemczech dotyczą nie tylko ruchu kolejowego, ale i lotniczego. Związek zawodowy Verdi prowadzi od czwartku, 20 kwietnia, strajki na wybranych lotniskach. Protestują pracownicy zajmujący się kontrolą pasażerów, personelu i towarów oraz pracujący w usługach. Akcja protestacyjna obejmuje porty lotnicze w Duesseldorfie, Hamburgu, Kolonii/Bonn, Stuttgarcie oraz Karlsruhe/Baden-Baden.

To nie pierwsza - i pewnie nie ostatnia - akcja protestacyjna w transporcie. Pod koniec marca megastrajk prowadzony przez EVG i Verdi sparaliżował wszystkie środki transportu publicznego w Niemczech. Jak podaje EVG, tym razem strajk zwołany przez oba związki na ten sam dzień to przypadek.

(RTR, DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: