Awantura w Niemczech. "Die Welt": CDU chce przywrócenia kontroli na granicach

W związku z rosnącą liczbą nielegalnych imigrantów, partie chadeckie CDU/CSU domagają się przywrócenia stałych kontroli na niemieckich granicach. SPD zarzuca chadekom nacjonalizm.

Nielegalną imigrację należy zwalczać nie tylko na granicach zewnętrznych UE, lecz także na granicach niemieckich – powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydanie "Die Welt" premier Hesji Boris Rhein.

Jak zaznaczył, samorządy, na których zgodnie z niemieckim prawem spoczywa obowiązek opieki nad imigrantami, są "na granicy wytrzymałości". Konieczne jest wprowadzenie, przynajmniej czasowo, kontroli na granicach wewnętrznych UE.

Zobacz wideo Kto jest winny inflacji? Paweł Borys: Są cztery czynniki

CDU chce kontroli na granicach ze Szwajcarią i Czechami

Poseł CDU Thorsten Frei ostrzegł, że w przypadku biernej postawy niemieckiego rządu, liczba osób występujących o azyl w Niemczech może przekroczyć w tym roku 300 tys. Frei opowiedział się za rozszerzeniem kontroli na granicach ze Szwajcarią i Czechami. Obecnie stałe kontrole przeprowadzane są na granicy niemiecko-austriackiej.

Inny poseł CDU – Alexander Throm podkreślił, że niemiecka policja ma prawo zawracania imigrantów, którzy wcześniej złożyli wniosek o azyl w innym kraju UE, a teraz "próbują na nowo szczęścia" w Niemczech.

Klub parlamentarny CDU/CSU złożył w Bundstagu wniosek o wprowadzenie w razie potrzeby kontroli na niemieckich granicach, lecz parlamentarna większość odrzuciła tę propozycję. We wniosku nie było mowy o granicy z Polską.

SPD zarzuca CDU nacjonalizm

Ekspert SPD do spraw migracji Lars Castellucci zarzucił CDU "staczanie się w nacjonalizm". Popieramy otwarte granice. W przeciwnym razie urlopowicze, osoby dojeżdżające do pracy i towary znów będą stały w korkach – ostrzegł. Jego zdaniem stałe kontrole graniczne są "ostatecznością", uzasadnioną obecnie tylko na granicy z Austrią.

Stephan Thomae z FDP powiedział, że swoboda przemieszczania się na obszarze Schengen jest "zdobyczą, którą należy bronić wszelkimi dostępnymi środkami". Marcel Emmerich z partii Zieloni zarzucił chrześcijańskim demokratom "mentalność oblężonej twierdzy".

"Die Welt" zwraca uwagę, że na granicy landu Bawaria z Austrią w 2022 roku, gdzie mają miejsce stałe kontrole, odmówiono wpuszczenia do Niemiec 14675 osobom. Na wszystkich pozostałych niemieckich granicach odnotowano tylko 4467 takich przypadków.

Zdaniem Komisji Europejskiej problem nielegalnej imigracji może rozwiązać jedynie całościowa reforma systemu azylowego w UE. 

Opracowanie: Jacek Lepiarz

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: