Stało się. Maturzysta z Niemiec przyłapany na ściąganiu z ChatGPT. Nie on jeden? Szkoły sprawdzają

Maturzysta z Hamburga został przyłapany na korzystaniu z ChatGPT podczas egzaminu pisemnego. Również prace niektórych innych uczniów budzą podejrzenia egzaminatorów.

O możliwych przypadkach oszustw podczas egzaminów maturalnych w Hamburgu poprzez korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji poinformowały lokalne media. Jak donosi Norddeutscher Rundfunk (NDR), potwierdzono dotychczas jeden taki przypadek. Pewien maturzysta został przyłapany przez nadzorującego egzamin pisemny nauczyciela z otwartą aplikacją ChatGPT na jego telefonie komórkowym. Uczeń przyznał się, że korzystał z programu podczas pisania egzaminu.

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Hamburski nadzór szkolny potwierdził NDR, że więcej prac maturalnych wzbudziło podejrzenia oceniających je nauczycieli, iż zostały napisane z pomocą sztucznej inteligencji. Jakość tychże prac bardzo się wahała. Niektóre fragmenty były słabe podczas gdy inne nie zawierały błędów. Po sprawdzeniu tekstów przez specjalne oprogramowaniu okazało się, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż do ich napisania wykorzystano sztuczną inteligencję.

W tych przypadkach trudno będzie jednak udowodnić oszustwo w sposób prawnie niepodważalny, bo uczniowie nie zostali przyłapani na gorącym uczynku.

Większość uczniów wypróbowała ChatGPT

Przewodniczący stowarzyszenia dyrektorów gimnazjów w Hamburgu Christian Gefert ocenia w rozmowie z NDR, że chodzi tu o pojedyncze przypadki, a nie oszustwa na masowa skalę. Domaga się on jednocześnie jaśniejszych zasad dotyczących podejścia szkół do sztucznej inteligencji.

ChatGPT to program oparty na zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji autorstwa start-upu OpenAI, który jest dostępny publicznie od listopada. Oprogramowanie generuje w ciągu kilku sekund złożone pisemne odpowiedzi na zapytania użytkowników. Także większe firmy opracowały już podobne chatboty. Z jednej strony programy te budzą duży entuzjazm, a z drugiej – ogromne obawy. Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie regulacji dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji.

Niemieckie stowarzyszenie branży cyfrowej Bitkom opublikowało ankietę, z której wynika, że ponad połowa uczniów używała już oprogramowania do odrabiania prac domowych, pisania tekstów lub nauki.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: