Potwierdzają się informacje mediów. Ukraińscy żołnierze trenują w Niemczech na czołgach Abrams

Na poligonie wojskowym w Bawarii rozpoczęto szkolenie ukraińskich żołnierzy na amerykańskich czołgach Abrams.

Według informacji przekazanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na poligonie wojskowym w bawarskim Grafenwoehr rozpoczęto szkolenie ukraińskich żołnierzy na amerykańskich czołgach Abrams. Rzecznik departamentu potwierdził w niedzielę informację amerykańskiego czasopisma wojskowego "Stars and Stripes", że ćwiczenia z ciężkim sprzętem rozpoczęły się w piątek.

200 żołnierzy ukraińskich sił operacyjnych uczy się obsługi czołgów, taktyki działań oraz otrzymuje szkolenie medyczne w Grafenwoehr. W połowie miesiąca dotarło tam już 31 egzemplarzy szkoleniowych czołgu M1 Abrams.

Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Celem jest również szkolenie ukraińskich załóg czołgów w zakresie konserwacji oraz przygotowanie ich w pełni do działań w rosyjskiej wojnie napastniczej w Ukrainie.

Pod koniec kwietnia, podczas spotkania grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotnictwa amerykańskiego w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Mark Milley, powiedział, że Stany Zjednoczone dostarczą najpierw czołgi szkoleniowe, które nie nadają się do walki. Czołgi Abrams, które są przeznaczone do walki, są obecnie remontowane.

Szybsze tempo dostaw

Jak zapewnił sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, Lloyd Austin, Stany Zjednoczone przyspieszą dostawy, aby w nadchodzących miesiącach móc dostarczyć Ukrainie więcej sprzętu pancernego.

Pod koniec stycznia, po długich negocjacjach i równolegle do zapowiedzi Niemiec dotyczących dostarczenia czołgów Leopard dla Kijowa, rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił, że dostarczy Ukrainie 31 czołgów bojowych typu M1 Abrams. Jednocześnie Waszyngton podkreślił wtedy, że potrwa to jeszcze "wiele miesięcy", zanim dotrą one do Ukrainy.

Początkowo rząd Stanów Zjednoczonych argumentował, że z różnych powodów dostarczenie Ukrainie czołgu bojowego nie ma sensu. Jednak ostatecznie Waszyngton nieoczekiwanie zmienił zdanie. (DPA/jar) 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: