Niemcy uniknęły milionowej kary. Komisja Europejska zakończyła postępowanie

Długoletni spór Brukseli z Berlinem został rozstrzygnięty. Niemcy przez wiele lat nie podjęły wystarczających działań w celu ograniczenia ilości azotanów w wodach gruntowych i ledwo uniknęły surowej kary ze strony UE.
Zobacz wideo Rozzłoszczona Szydło krzyczy o "lex Tusk" w Parlamencie, a komisarz ma ubaw i nie dowierza. "Wstyd! Sikorski!"

Niemcy uniknęły grzywny w wysokości milionów euro w sporze z UE dotyczącym zanieczyszczonej azotanami wody. W czwartek rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła agencji prasowej DPA, że KE zakończyła odpowiednie postępowanie przeciwko Republice Federalnej Niemiec. W środę Berlin wprowadził nowe przepisy dotyczące nawożenia.

Według informacji niemieckiego ministerstwa rolnictwa, w przypadku wyroku skazującego Niemcom groziłaby grzywna w wysokości co najmniej 11 milionów euro oraz kara pieniężna w wysokości do około 800 000 euro dziennie. Kara pieniężna mogłaby być nałożona wstecz, licząc od wydania pierwszego wyroku w 2018 roku.

Spór dotyczący zanieczyszczeń spowodowanych nawozami trwa od lat. Europejski Trybunał Sprawiedliwości skazał już Niemcy w czerwcu 2018 roku za naruszenie prawa UE, ponieważ rząd przez wiele lat podejmował zbyt mało działań w celu ograniczenia ilości azotanów w wodzie gruntowej. Azotany głównie pochodzą z nawozów stosowanych w rolnictwie. Nadmiar szkodzi środowisku i niesie ze sobą zagrożenie zdrowotne dla ludzi.

Ważny, ale szkodliwy

Azotan jest ważny dla wzrostu roślin. Stosowany w nadmiarze zanieczyszcza jednak wodę gruntową, strumienie, rzeki i morza. Poprzez procesy chemiczne przekształca się w nitryt, który jest szkodliwy dla ludzi. Podczas procesu oczyszczania wody pitnej, aby spełniać normy jakości, często konieczne jest filtrowanie azotanu z wody gruntowej.

Już w 2020 roku, po trudnych negocjacjach, w Niemczech weszły w życie surowsze przepisy dotyczące nawożenia. Jednak Komisja Europejska skrytykowała je w połowie 2021 roku. Komisarz ds. środowiska UE, Virginijus Sinkevicius, napisał do ówczesnej minister ochrony środowiska, Svenji Schulze (SPD), oraz byłej minister rolnictwa, Julii Klöckner (CDU), że wprowadzone w 2020 roku przepisy dotyczące nawożenia mogą nie być zgodne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisarz UE zarzucił Niemcom, że nieprawidłowo oznaczono obszary z wysokim zanieczyszczeniem azotanami w wodzie gruntowej i niezdrowym jego nagromadzaniem w żywności.

(DPA/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: