Niemcy. Zawrotne obroty za kratkami. 11 mln euro przychodu w ciągu roku

Sklep internetowy zakładów karnych Nadrenii Północnej-Westfalii oferuje 1500 produktów, od drewnianych słoni na biegunach po ławki ogrodowe ze stali nierdzewnej. Roczne obroty sięgają 11 milionów euro.

Od budki lęgowej w kształcie zegara z kukułką w komplecie z wiszącymi szyszkami sosnowymi za 17,60 euro, przez kolorowe filcowe kapcie z serii ''Ferdi'' za 21 euro, po klasyczny wózek na akta w cenie zaczynającej się od 365 euro. Gama produktów oferowanych przez tego internetowego sprzedawcę szczególnego rodzaju jest naprawdę szeroka.

Więźniowie produkują, popyt rośnie

Ów sprzedawca, działający pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii, jest zaopatrywany przez różne ''firmy'', a mianowicie przez 28 z 35 zakładów karnych w tym landzie. Sklep internetowy nosi nazwę Knastladen.de (pol.: sklep więzienny).

Zobacz wideo "Niemcy odchodzą od atomu. To oznacza ogromne dodatkowe emisje CO2"

Inicjatywa - oferując ponad 1500 produktów - osiąga roczne obroty w wysokości około jedenastu milionów euro. Jest to wynik, który z ekonomicznego punktu widzenia zasługuje na uznanie. Tym bardziej że popyt stale rośnie. Jak mówi Maurits Steinebach, rzecznik Departamentu Więziennictwa Nadrenii Północnej-Westfalii, każdego miesiąca w sklepie więziennym zamawianych jest średnio ponad 3000 produktów.

Współpraca więźniów i strażników

Dla Mauritsa Steinebacha liczy się również zadeklarowany cel zakładu karnego, jakim jest ''nauczanie i promowanie, poprzez edukację i szkolenia, umiejętności więźniów w zakresie pracy zarobkowej po zwolnieniu''. W związku z tym osadzeni, w ramach terapii zajęciowej, uczą się wspólnego planowania, a także obsługi różnych materiałów, narzędzi i maszyn. Znajduje to również odzwierciedlenie w zróżnicowanej gamie produktów, ponieważ według rzecznika resortu ''produkty są zasadniczo projektowane i rozwijane przez więźniów i strażników''.

Na przykład zakład karny w Willich dostarcza drewnianego słonia na biegunach o imieniu Fridolin za 93 euro, podczas gdy więźniowie w warsztacie zakładu karnego w Remscheid skupili się na stali nierdzewnej jako materiale; na przykład w postaci ławki ogrodowej ze stali nierdzewnej z oparciem za 790 euro lub grilla ze stali nierdzewnej za 620 euro. Nie są to, jak widać, rzeczy za półdarmo, ale ławka ogrodowa została sprzedana już ponad sto razy. Dużą popularnością cieszył się również stół do piłkarzyków za 498 euro. Stół ten, który w międzyczasie został wyprzedany, jest obecnie ponownie produkowany ze względu na duży popyt.

W samą porę na rozpoczęcie sezonu ogrodowego dużym zainteresowaniem cieszą się produkty do grillowania. Od szczypiec do grilla z logo Nadrenii Północnej-Westfalii za 16 euro, przez fartuchy dla mistrzów grillowania wykonane z ''oryginalnej tkaniny więziennej'', po okrągły grill za 370 euro.

Na szczycie listy zamówień znajdują się również różne karmniki dla ptaków i inne artykuły dla zwierząt. Na przykład model ''Willa Wutz'', mały domek dla świnek morskich za 24,90 euro, a także - również dla świnek morskich - nieco droższy model ''Teksańska stodoła'' za 32,50 euro. Warto także wspomnieć o budce dla nietoperzy z logo Nadrenii Północnej-Westfalii za 15 euro.

Wszystkie wątki w jednym miejscu

Niezależnie od tego, czy zamawiany jest luksusowy pojemnik na śmieci ze stali nierdzewnej w cenie od 1500 euro wzwyż, metalowy uchwyt na wąż ogrodniczy za 49,90 euro, czy drewniana układanka mapy Niemiec za 12,50 euro, wszystkie wątki związane z działalnością tego sklepu łączą się w centrum umieszczonym w więzieniu w Castrop-Rauxel. Biznes i logistyka są kontrolowane właśnie z tego miejsca. Specjalne życzenia? Nie ma problemu! 

To, co nie jest dostępne na platformie internetowej sklepu, pracujący na jego potrzeby osadzeni starają się wykonać na zlecenie indywidualne. Cały ten biznes działa w sposób nad wyraz zadowalający. Również dlatego, że Knastladen.de był w stanie pozyskać nowych klientów na targach i imprezach publicznych poza swoją stroną internetową. Z drugiej strony, jak dodaje Maurits Steinebach, wielu więźniów cieszy się z uznania dla swoich osiągnięć poprzez sprzedaż produktów, które wytwarzają.

Wysokość wynagrodzenia więźniów w Nadrenii Północnej-Westfalii nie zależy jednak od tego, czy pracują dla sklepu więziennego. - Wysokość wynagrodzenia jest stopniowana w zależności od wyników więźniów i rodzaju ich działalności. Na średnim poziomie wynagrodzenia więzień może zarobić podstawową miesięczną pensję w wysokości około 300 euro - wyjaśnia rzecznik. Za murami więzienia nie obowiązują zasady gospodarki wolnorynkowej. Ale na te zasady można przygotować więźniów jeszcze przed ich zwolnieniem z zakładu karnego.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Autor: Klaus Deuse

Więcej o: