Grzegorz Braun na spotkaniu skrajnej prawicy w Bratysławie. Podpisali "manifest"

Niemieckie media donoszą o spotkaniu w Bratysławie, w którym uczestniczył m.in. poseł Grzegorz Braun. Wśród organizatorów byli politycy podważający Holokaust.

Pod koniec maja słowacka skrajnie prawicowa partia Republika zorganizowała w Bratysławie "Konferencję przeciwko globalizmowi". Jak czytamy w niemieckim dzienniku "Die Welt", wzięli w niej udział przedstawiciele skrajnej prawicy z siedmiu europejskich krajów. "To spotkanie służące nawiązywaniu kontaktów przez radykałów" - ocenia gazeta.

"Die Welt" koncentruje się na obecności na spotkaniu polityka niemieckiej AfD Steffena Kotre, ale odnotowuje też udział Grzegorza Brauna z Konfederacji. Poza tym aktywni na konferencji byli Milan Uhrik i Milan Mazurek ze słowackiej Republiki.

Zobacz wideo Hennig-Kloska: Konfederacja próbuje wprowadzić ustawowe małżeństwa nierozerwalne. To jest absurd!

Grzegorz Braun w Bratysławie. Skrajna prawica podpisała "manifest"

W Bratysławie podpisano "Manifest na rzecz Europy i przeciwko globalizmowi". "Die Welt" przypomina, że w kręgach skrajnej prawicy wyrażenie "globaliści" jest synonimem dla operującej globalnie elity (w domyśle: żydowskiej), która rzekomo steruje światowym porządkiem. Zwraca na to uwagę w swoich raportach niemiecki kontrwywiad.

"Die Welt" zauważa, że obecny na konferencji szef Republiki Milan Uhrik, jeszcze do marca 2021 był członkiem neonazistowskiej Partii Ludowej Nasza Słowacja Mariana Kotleby. W 2017 roku w jednym z wywiadów Uhrik powiedział, że nie może ani pochwalić, ani potępić Holokaustu, bo nie jest historykiem. Gazeta określa zaś samego Kotlebę jako polityka "brutalnie nienawidzącego Żydów". Także Milan Mazurek dał się w przeszłości poznać jako polityk podważający Holokaust, zauważa "Die Welt".

"Z kolei Grzegorz Braun domagał się w 2019 roku kar więzienia dla homoseksualistów i uważał, że istnieje spisek Izraela i USA, mający na celu przekształcenie Polski w państwo żydowskie" - czytamy w gazecie, która opisuje też niedawny eksces z udziałem Brauna na wykładzie o Holokauście w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, gdzie przerwał on wykład prof. Jana Grabowskiego i poprzewracał głośniki. Gazeta pisze w związku z tym, że Kotre nawiązuje kontakty z politykami powątpiewającymi w Holokaust i o jego "prawicowo-ekstremistycznych przyjaciołach".

Skrajna prawica przeciwko sankcjom na Rosję

"Die Welt" przypomina, że Steffen Kotre z AfD już od wielu lat ma bliskie kontakty z politykami obecnej Konfederacji. W 2019 roku Niemiec gościł na przyjęciu wyborczym Konfederacji i wygłosił tam przemówienie.

We wrześniu 2022 roku Kotre, Uhrik i Braun spotkali się na konferencji w Berlinie, w czasie której apelowali o zniesienie sankcji wobec Rosji nałożonych na ten kraj po ataku na Ukrainie. Deutsche Welle informowała o tym spotkaniu.

Jego uczestnicy przygotowali dokument programowy pod tytułem "Ocalić przyszłość Europy", w którym zachęcali do rezygnacji z sankcji wobec Rosji, zniesienia dopłat do energii wiatrowej i słonecznej oraz likwidacji ideologicznego ich zdaniem opodatkowania paliw kopalnych: "W ten sposób powstanie podaż, która zaspokoi potrzeby energetyczne Europy przy spadających cenach".

Autorzy dokumentu twierdzili też, że Europa rządzona jest przez polityków, którzy nie reprezentują interesów Europejczyków, ograniczają ich prawa podstawowe i dążą do "zalania" kontynentu ludźmi obcymi kulturowo. "Jako obrońców wolności gwarantowanych przez porządek konstytucyjny naszym celem jest przywrócenie praw obywateli" - można było przeczytać w dokumencie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: