Niemcy. Od lipca wyższe emerytury. Znaczna podwyżka za rok

W lipcu emeryci w Niemczech mogą się spodziewać podwyżki świadczeń. Jeszcze większy wzrost czeka ich w przyszłym roku.

Od lipca około 21 milionów emerytów w Niemczech otrzyma wyższe emerytury. W tym miesiącu ma bowiem miejsce roczna waloryzacja emerytur. Świadczenia wzrosną o 4,39 procent na zachodzie Niemiec i 5,86 procent we wschodnich krajach związkowych.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Ta sama wartość emerytury

Po raz pierwszy od zjednoczenia Niemiec ponad 30 lat temu zostanie wyrównana wartość emerytury w obu częściach kraju. Aktualna wartość świadczeń, czyli wyrażona w euro wartość jednostki rozrachunkowej w ubezpieczeniu emerytalnym, wynosi 37,60 euro.

W swoim cotygodniowym podcaście kanclerz Olaf Scholz mówił o „historycznym dniu". Jak zaznaczył, emerytury na wschodzie i zachodzie zostały zrównane rok wcześniej, niż planowano.

I tak na przykład emeryt na zachodzie Niemiec z emeryturą w wysokości 1500 euro miesięcznie otrzyma teraz około 66 euro więcej. Na wschodzie zaś około 88 euro więcej. Są to kwoty brutto, czyli przed odliczeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie pielęgnacyjne.

Wyższe składki pielęgnacyjne

Jednak niewielka część tegorocznej podwyżki przepadnie ze względu na wzrost składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne z 3,4 do 4,0 euro dla osób bezdzietnych i z 3,05 do 3,4 proc. dla rodziców. A zatem przy przykładowej emeryturze w wysokości 1500 euro bezdzietnemu emerytowi potrąci się na ubezpieczenie pielęgnacyjne o 9 euro więcej, a emerytowi, który ma dzieci – o 5 euro więcej.

Roczna waloryzacja emerytur dotyczy także tych osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę z powodu niezdolności do pracy.

Znaczna podwyżka za rok

Według ministerstwa polityki społecznej lipcowa podwyżka emerytur nie wyrównuje obecnej inflacji, ale i tak pokazuje pozytywny rozwój na przestrzeni ostatniej dekady. Od 2012 roku średnia wartość emerytur wzrosła bowiem o 26 procent na zachodzie Niemiec i 40 procent na wschodzie, w tym samym okresie ceny wzrosły tylko o 20 procent – wyliczył resort.

Eksperci podkreślają również, że w przyszłym roku spodziewana jest kolejna znacząca podwyżka emerytur – zależna od rozwoju płac. Od połowy 2024 roku emerytów czeka podwyżka rzędu 5,5-6 procent, czyli o wiele większa niż w tym roku.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o: