Niemcy za ograniczeniem reklam słodyczy. Jest już projekt ustawy

Większość Niemców popiera plany ministra rolnictwa Cema Oezdemira, dotyczące ograniczenia skierowanych do dzieci reklam słodyczy. Opowiedziało się za tym prawie 70 proc. ankietowanych.

Znaczne ograniczenie reklam żywności o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu lub soli w pobliżu szkół i przedszkoli, a także w telewizji i internecie – za takim planem opowiedziało się 66 procent respondentów ankiety przeprowadzonej przez grupę Kantar dla organizacji Foodwatch.

Sygnał dla rządu

Ankieta wykazała, że 67 procent jej uczestników obawia się, że dzieci i młodzież spożywają zbyt dużo przekąsek i słodyczy. Organizacja Foodwatch uznała jej wyniki za wyraźny sygnał dla rządu, aby wprowadzić daleko idące ograniczenia reklamowe. 

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

– Nie tylko towarzystwa medyczne, organizacje zajmujące się prawami dzieci i konsumentów, ale także wyraźna większość obywateli Niemiec uważa, że ograniczenia reklamowe są nieuniknione w celu zwalczania niedożywienia wśród dzieci – powiedziała jej ekspert ds. ochrony konsumentów Luise Molling w wywiadzie dla sieci redakcji RND.

Minister Ozdemir z partii Zielonych złagodził już, jak dodała, swoje pierwotne plany pod naciskiem liberałów. Teraz partia FDP musi wreszcie zrezygnować z polityki blokady w tej sprawie. – Zdrowie dzieci i młodzieży powinno być dla liberałów ważniejsze niż interesy Coca-Coli, Ferrero, McDonald'sa i innych – podkreśliła Luise Molling.

Dobry argument

Cem Oezdemir ocenił wyniki ankiety jako argument na rzecz jego planów. – Aby dzieci mogły się zdrowo rozwijać, poza akcją uświadamiającą dla ich rodziców, potrzebują one dużo ruchu i zdrowych posiłków w przedszkolach i szkołach, ale także skutecznej ochrony przed reklamą produktów żywnościowych o dużej zawartości cukru, tłuszczu i soli – powiedział w wywiadzie dla sieci redakcji RND.

Jego zdaniem o wiele za dużo dzieci już w najmłodszym wieku zapada na takie choroby, jak otyłość czy cukrzyca, które z reguły towarzyszą im przez całe życie.

Minister wyżywienia i rolnictwa zaapelował do klubów poselskich partii wchodzących w skład rządowej koalicji sygnalizacji świetlnej o jak najszybsze omówienie w Bundestagu projektu ograniczenia takich reklam. – Nasz projekt ustawy powinien szybko pociągnąć za sobą dalsze działania i być szeroko dyskutowany przy zaangażowaniu wszystkich istotnych społecznie podmiotów – powiedział we wspomnianym wyżej wywiadzie.

Po wakacyjnej przerwie parlamentarnej należy rozpocząć przesłuchania ekspertów. – Ci, którzy wiedzą, jak poważne konsekwencje dla dzieci ma niezdrowe odżywianie i towarzysząca temu atmosfera, powinni wreszcie mieć coś do powiedzenia – podkreślił.

Grupa Kantar przeprowadziła tę ankietę telefonicznie na początku lipca wśród prawie 2000 osób w wieku powyżej 14 lat mieszkających w Niemczech. (AFP/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: