Niemieccy browarnicy biją na alarm: brakuje butelek. Huty szkła zmniejszają produkcję

Browary w Niemczech obawiają się, że wkrótce zabraknie butelek do piwa. Jednak zmienione zachowanie konsumentów powoduje, że apel o zwrot pustych opakowań nie dotyczy tylko tej branży.

Niemieckie browary obawiają się, że zabraknie butelek do piwa. Zwroty pustych i ponowne włączanie ich do obiegu bowiem trwa bardzo powoli, co martwi branżę, choć ta przyzwyczajona jest do sezonowych wahnięć.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

– W tym roku logistyka zwrotu pustych opakowań szklanych przejdzie szczególny test wydajności – ocenia Holger Eichele, dyrektor generalny Związku Niemieckich Browarów, w rozmowie z agencją prasową DPA. Jak powiedział: „W tym roku zdarzyło się, że poszczególne browary nie mogły zrealizować wszystkich zamówień, ponieważ w określone dni zabrakło im pustych opakowań".

Huty szkła zmniejszają produkcję

Europejskie huty szkła zmniejszyły swoje zdolności produkcyjne ze względu na wysokie ceny, tymczasem wiele hut szkła w Ukrainie i w Rosji od początku wojny w lutym 2022 roku przestało dostarczać butelki. W rezultacie ceny i popyt na butelki szklane wielokrotnego użytku znacznie wzrosły.

– Jeśli porównamy maj 2023 ze styczniem 2022, w przypadku butelek szklanych obserwujemy wzrost do 140 procent w cenie zakupu – powiedział HolgerEichele.

Zdaniem szefa Związku Niemieckich Browarów branżę obciąża również zmienione zachowanie konsumentów w wyniku pandemii COVID-19. – Ludzie rzadziej robią zakupy, a więc i zwrot pustych opakowań odbywa się wolniej; wielu klientów odwiedza supermarkety i sklepy z napojami rzadziej niż poprzednio – dodał.

Plany polityków

Niemieckie browary obawiają się dalszych trudności związanych z decyzjami politycznymi. – Minister środowiska Steffi Lemke właśnie przedstawiła ustawę dotyczącą opakowań, która ma wzmocnić i rozbudować system wielokrotnego użytku. Popyt na szkło znacznie wzrośnie, a sytuacja stanie się naprawdę trudna – ocenia Holger Eichele.

Plany polityk z partii Zieloni przewidują m.in., że supermarkety będą musiały w przyszłości oferować co najmniej jedną alternatywę wielokrotnego użytku dla określonych napojów.

Producenci wody mineralnej nie narzekają

Branża wody mineralnej również zachęca do szybkiego zwrotu butelek wielokrotnego użytku. – Podobnie jak w poprzednie upalne lata, prosimy konsumentów o jak najszybsze oddawanie pustych opakowań, aby systemy wielokrotnego użytku mogły działać sprawnie – powiedział Markus Wolff, członek zarządu Genossenschaft Deutscher Brunnen (GDI).

Jednak w przeciwieństwie do Związku Niemieckich Browarów, GDB nie przewiduje trudności z zaopatrzeniem. Powodem jest szeroki wybór opakowań dla wody mineralnej, w tym butelek szklanych i PET wielokrotnego użytku. Jak twierdzi: „Dlatego możemy działać elastycznie i zapewniać dostawę wody mineralnej nawet w okresach wzmożonego popytu takich. jak obecnie".

Tymczasem Federalny Niemiecki Związek Przemysłu Szklarskiego nie przewiduje długoterminowego niedoboru butelek szklanych. Jak poinformował: „Sezonowy niedobór butelek występuje każdego roku, zwłaszcza latem, głównie w przypadku butelek wielokrotnego użytku". Wynika to przede wszystkim z większego spożycia napojów i dłuższych cykli zwrotu butelek.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o: