Niemcy. W ciągu ostatniej dekady ceny nieruchomości wzrosły o 81 proc. To dopiero początek

Z danych Instytutu Ifo wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny domów w Niemczech wzrosły o ponad 81 procent. Zdaniem ekonomistów trend ten utrzyma się zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie.

Ekonomiści prognozują globalny wzrost cen nieruchomości o średnio 9 proc. rocznie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. To wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Ifo w Monachium we współpracy z Instytutem Polityki Gospodarczej w Szwajcarii, w którym wzięło udział 1405 ekspertów z 133 krajów.

Zobacz wideo Coraz więcej osób kupuje mieszkania

W Niemczech oczekuje się wzrostu cen o 7,2 procent, w Austrii o 6,9 procent, a w Szwajcarii o 4,8 procent. – Wzrost cen nieruchomości jest bardziej napędzany popytem niż czynnikami podażowymi – powiedział badacz IFO, Timo Wochner.

Z raportu wynika, że do zwiększonego popytu na rynku nieruchomości w wielu regionach świata prowadzą: wzrost standardu życia i wyższe dochody, ale i chęć posiadania większej powierzchni mieszkalnej oraz wzrost liczby ludności. Tego zdania jest 37 procent respondentów.

Również tendencja do częstszej pracy zdalnej (home office) odgrywa znaczącą rolę. Z kolei w opinii 27 procent ekspertów za szybujące ceny nieruchomości odpowiadają ograniczone moce produkcyjne, wyższe ceny materiałów budowlanych i brak gruntów budowlanych. Na politykę pieniężną banków centralnych, inflację i politykę rządową wskazało 12 procent respondentów.

Europa Zachodnia i USA poniżej średniej globalnej

W Zachodniej Europie (6,4 proc.) i Ameryce Północnej (7,7 proc.) wzrost cen nieruchomości powinien pozostać poniżej średniej globalnej. Znacznie wyższego tempa wzrostu cen oczekuje się w Europie Południowej i Wschodniej (odpowiednio 18,4 i 14,9 proc.).Ceny nieruchomości mogą szczególnie mocno wzrosnąć w Południowej i Zachodniej Azji (odpowiednio 25,1 i 22,4 proc.) i w Ameryce Środkowej (24,4 proc.).

Podane wartości są nominalne, czyli nie są skorygowane o inflację. Jak zaznaczył badacz Ifo Philipp Heil: „Rzeczywiste stopy wzrostu będą niższe". W Niemczech ceny domów wzrosły o ponad 81 procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat. – Ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał – powiedział Heil. W Austrii wzrost ten wyniósł nawet 95 procent, a w Szwajcarii 44 procent.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o: