Niemcy. Migranci szybciej uzyskają paszport? "Rząd nie poddał się złym nastrojom z prawicowej strony"

Niemcy reformują przepisy o obywatelstwie. Przedstawiciel tureckiej społeczności w Niemczech ma uzasadnione obawy.

Niemcy reformują przepisy dotyczące naturalizacji. W przyszłości zdobycie niemieckiego obywatelstwa ma być łatwiejsze. Przewodniczący Gminy Tureckiej w Niemczech, Gökay Sofuoglu, ostrzegł przed nadmiernym obciążeniem urzędów przez planowaną reformę. "Zakładam, że liczba wniosków znacznie wzrośnie" – powiedział sieci redakcji RND. "Do tej pory wnioskodawcy musieli oddawać swoje stare obywatelstwo. To przeraża wiele osób" – dodał.

Zobacz wideo Jaki jest wpływ migrantów na rynek pracy?

Przeciążone urzędy

Planowana nowelizacja jest dodatkową motywacją. "Coś w końcu zaczyna się dziać, a rząd nie poddał się złym nastrojom z prawicowej strony" – skomentował reprezentant tureckiej społeczności w Niemczech. "Zakładam jednak, że władze nie będą w stanie rozpatrzyć wszystkich tych wniosków. Dlatego trzeba zatrudnić więcej osób. Już teraz urzędy są przeciążone. W tej chwili panuje tam chaos" – powiedział Sofuoglu. Problem będzie się tylko pogłębiał.

Szybciej niemiecki paszport

W środę (23.8.2023) rząd Olafa Scholza przyjął projekt ustawy o obywatelstwie. Imigranci dostaną możliwość uzyskania niemieckiego paszportu po pięciu latach pobytu – a nie jak dotąd po ośmiu – po spełnieniu konkretnych warunków. Szczególnie dobrze zintegrowane osoby powinny uzyskać obywatelstwo już po trzech latach. Urodzone w Niemczech dzieci imigrantów mają w przyszłości automatycznie otrzymywać niemieckie obywatelstwo.

Planowana reforma ma uczynić Niemcy bardziej atrakcyjnym krajem dla wykwalifikowanych pracowników, których brakuje w wielu branżach.

Teraz ustawą zajmie się Bundestag. Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser ma nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie na początku 2024 roku.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: