Atak na infrastrukturę kolejową w Niemczech. "Sabotowaliśmy arterie ruchu kapitalistycznej infrastruktury"

Niemiecka kolej musiała odwołać w piątek liczne połączenia do i z Hamburga. Szczególnie dotknięty jest ruch dalekobieżny do Berlina i Rostocku. Powodem tego są podpalenia linii kablowych.

To najgorszy z możliwych scenariuszy przed weekendem: Deutsche Bahn (DB) zawiesiła w piątek 8 września połączenia dalekobieżne między Hamburgiem a Berlinem oraz między Hamburgiem a Rostockiem. Jak poinformował koncern, przyczyną są szkody spowodowane aktami wandalizmu. Śledczy podejrzewają motyw polityczny i szukają świadków.

Na portalu internetowym skrajnej lewicy Indymedia pojawiło się w piątek oświadczenie. "W nocy z 7 września sabotowaliśmy arterie ruchu kapitalistycznej infrastruktury w Hamburgu" – czytamy. Poprzez wlanie benzyny do kanałów kablowych przy torach kolejowych miało dojść do długotrwałych zakłóceń. Nieznani sprawcy utrzymują, że sabotowali tylko odcinki trasy przeznaczonej dla ruchu towarowego.

Zobacz wideo Czy faktycznie powinniśmy się cieszyć z łagodnych i krótkich zim?

Aktualnie prowadzone są prace naprawcze, które prawdopodobnie potrwają do godzin wieczornych. Z informacji zawartych w internetowej wyszukiwarce rozkładu jazdy Deutsche Bahn wynika, że obecnie około dwie trzecie połączeń ICE między Hamburgiem a Berlinem zostało odwołanych. Pociągi ICE, które wciąż kursują, musiały zostać przekierowane, co wydłuża odpowiednio czas podróży o 30 do 60 minut. Ponadto są one mocno przepełnione.

Uszkodzone systemy sygnalizacji 

Rzecznik straży pożarnej w Hamburgu poinformował, że w nocy z czwartku na piątek (7-8 .09.2023) doszło do pożarów w kilku dzielnicach miasta w kanałach kablowych Deutsche Bahn. Uszkodzone zostały linie zasilające systemy sygnalizacji i komunikacji. Informacje te potwierdził także rzecznik Deutsche Bahn mówiąc, że pożar w infrastrukturze Deutsche Bahn w Hamburgu spowodował wystąpienie zakłóceń.

Konkretnie dotknięte są pociągi ICE, IC i EC z Hamburga przez Berlin i Erfurt do południowych Niemiec. Wzdłuż wybrzeża zakłócenia dotyczą linii Hamburg - Rostock - Stralsund z przedłużeniem do Binz na Rugii. Połączenia te  zostały odwołane. Według wyszukiwarki połączeń kolejowych Deutsche Bahn zamknięty został odcinek Hamburg – Büchen. Zawieszony został także ruch regionalny w kierunku wschodnim. 

Dopiero co w czwartek uszkodzona linia trakcyjna sparaliżowała na kilka godzin ruch kolejowy w Monachium. Pierwsze tory zostały ponownie udostępnione wieczorem. Jak podała policja, operator koparki podczas prac budowlanych przy przystanku S-Bahn zerwał linię trakcyjną. Przeciwko 25-latkowi wszczęto dochodzenie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: