Ukraina w UE. Charles Michel podał możliwą datę i poparł szybką akcesję. Są jednak warunki

Szef Rady Europejskiej popiera szybką akcesję Ukrainy pod warunkiem spełnienia przez Kijów określonych kryteriów.

– Ukraina może do 2030 roku zostać członkiem Unii Europejskiej, jeśli obie strony odrobią lekcję – zapewnił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel we wtorek (3.10) w rozmowie ze "Spieglem". Michel wezwał UE do przyspieszenia "procesów decyzyjnych". Jego zdaniem szybka akcesja Ukrainy udowodniłaby, że EU "jest zdolna do działań geopolitycznych".

Zobacz wideo Spadek złotówki będzie odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka

Ukraina w UE: akcesja bez taryfy ulgowej

– Ukraina i inne państwa kandydujące muszą wdrożyć reformy, podjąć walkę z korupcją i spełnić wymogi prawne – zaznaczył Michel.

Podkreślił jednak, że UE nie może dalej "marnować czasu". Wpływy Rosji i Chin np. na Bałkanach Zachodnich stają się coraz większe. Oprócz Ukrainy kandydatami do członkostwa w UE są również Turcja, sześć państw Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia) oraz Republika Mołdawii.

W piątek (6.10) w Granadzie w Hiszpanii spotkają się szefowie państw i rządów UE, by omówić rozpoczęcie rozmów dotyczących akcesji Ukrainy. Ukraina oczekuje, by nastąpiło ono do końca tego roku. Najpóźniej na początku listopada Komisja Europejska zamierza wydać w tej sprawie rekomendację.

Podczas szczytu w Brukseli, który odbędzie się w połowie grudnia, ma zapaść w tej sprawie decyzja. Wymaga ona jednomyślności wszystkich 27 krajów UE.

(AFP/paw)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: