Nawet 36 tys. darmowych biletów na pociągi w Europie. Jak je zdobyć? Zostały dwa tygodnie!

36 tys. młodych Europejczyków ma znów szansę na darmowy bilet na podróże pociągiem po całej Europie - ogłosiła Bruksela. Jak go zdobyć? W ostatniej edycji programu bilety DiscoverEU otrzymało 2,7 tys. Polaków.

Komisja Europejska ogłosiła w środę kolejną edycję programu DiscoverEU. Od dziś do 18 października do godz 12:00 młodzi dorośli mogą ubiegać się o bezpłatne bilety kolejowe. W programie mogą brać udział obywatele krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji urodzeni między 1 stycznia i 31 grudnia 2005 r. Liczba biletów przyznawanych dla obywateli każdego kraju jest ograniczona i proporcjonalna do liczby mieszkańców państwa względem UE.

Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie

DiscoverEU. Darmowe bilety na pociągi dla młodych Europejczyków. Jak je zdobyć?

Chętni, by otrzymać darmowy bilet, muszą wypełnić krótki quiz. Między 1 marca 2024 r. i 31 maja 2025 r. zwycięzcy będą mogli przez maksymalnie 30 dni bezpłatnie podróżować koleją po Europie. Uczestnikom z niepełnosprawnością lub problemami zdrowotnymi mogą towarzyszyć inni podróżni.

Program realizuje Grupa Eurail zrzeszająca 36 przewoźników, w Polsce przewozy w ramach grupy realizuje PKP InterCity.

Program DiscoverEU trwa od 2018 r. i jest inicjatywą aktywistów Vincenta-Immanuela Herra i Martina Speera. Zaproponowali oni, aby każdy obywatel UE otrzymał na 18. urodziny darmowy bilet kolejowy, by mieć możliwość lepszego poznania Europy. Pomysł spotkał się z dużym poparciem polityków i społeczeństwa. W ostatniej edycji programu bilety DiscoverEU otrzymało 2,7 tys. Polaków.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: